Nyní už je jen na široké veřejnosti, aby svým on-line hlasováním, které trvá jen do zítřejšího dne, rozhodla, zda si sýrový stromeček či berušky z rajčátek zaslouží postup do národního finále soutěže.

Soutěžící z Jiřic nejsou jen žáky tamní školy, ale navíc jsou členy kroužku vaření, který vede Marta Maršíková. S přípravou jídel tak jisté zkušenosti už mají. „Do soutěže jsme se přihlásili poprvé. Do semifinále postoupily dva týmy. Jeden z nich připravil sýrový stromeček a druhý zase berušky z rajčátek," řekla Maršíková.

Na otázku, čím by pokrmy z jejich kuchyně mohly zaujmout, odpověděla, že hlavně jednoduchostí přípravy. „Navíc vypadají na pohled velice hezky," usmála se vedoucí kuchařského kroužku.

Samotné děti prý vaření a příprava jídel moc baví. „Kroužek vaření na naší škole funguje už dlouho. Docházejí do něj starší děti, to znamená ze čtvrté a páté třídy. Když je volné místo, mohou se přihlásit i mladší, ale skutečně je o něj veliký zájem," zmínila ředitelka Základní školy Jiřice Ilona Prokopová.

Marta Maršíková ještě nastínila, jak takové vaření v jiřické školní kuchyňce probíhá. „Vždy připravujeme slané a sladké jídlo. Třeba minulý čtvrtek jsme kuchtili sýrový sváteční koláč a takzvanou buchtu „frgálovku" s tvarohem, mákem a s povidly. Myslím si, že děti hlavně baví ten výsledek jejich snažení, na kterém si pak společně pochutnají," přemítala Maršíková.

Do semifinále soutěže Coolinaření s Albertem postoupilo 551 týmů z 98 škol v republice. Na webu www.zdrava5. cz mohou zájemci vybírat ty nejlepší pokrmy a svým hlasem je posunout do národního finále.