Na pozemku, kde hasičská zbrojnice bude stát, byl 20. května ku příležitosti návštěvy krajské hodnotící komise v soutěži Vesnice roku, jíž se obec zúčastnila, položen základní kámen stavby. Samotná realizace budovy bude podle informací od velitele SDH Jiřice Václava Vincence zahájena tento týden.

„Poklepání na základní kámen byla velká sláva, všichni z toho máme opravdu radost. Děkujeme našemu obecnímu úřadu, že nás podpořil," řekl Václav Vincenc.

Jiřičtí hasiči se v minulosti už několikrát stěhovali. „Nejdříve měli hasičárnu v obecní kůlně na konci horního parku, později na místě bývalé Turkovy hospody a naposledy ve zděné budově za obecním úřadem. Tato budova však slouží pouze pro uložení techniky a materiálu, chybí zázemí hasičů a zejména prostory pro schůzky mladých hasičů," zmínil starosta Jiřic Miroslav Jirků.

Jak informoval starosta SDH Jiřice Tomáš Hromádko, v roce 1999 byla zbourána hasičárna kvůli stavbě bytovky. Hasičům prý byla slíbena nová, ale pro její stavbu nebyly peníze.

„Již v roce 2009 jiřičtí zastupitelé schválili výstavbu nové zbrojnice a bylo zadáno zpracování projektu. Čekalo se na vyhlášení vhodného dotačního programu, ale bohužel pro naši obec s 870 obyvateli žádný nebyl. Proto jsme rozhodli, že výstavbu nové hasičské zbrojnice zafinancujeme z rozpočtu obce," objasnil Jirků s tím, že stavět se bude za výpomoci dobrovolných hasičů a některých dalších dobrovolníků z řad tamních obyvatel.

Václav Vincenc dodal, že hrubou stavbu by rádi dokončili v tomto roce. S Tomášem Hromádkem se shodli na tom, že hasiči mají do stavby zbrojnice chuť.

„Předpokládáme, že by hasičárna mohla být dokončena v závěru příštího roku. Celkové náklady by pak neměly překročit tři a půl milionu korun," doplnil Jirků.

Sbor dobrovolných hasičů má v současné době 136 členů a podle informací od starosty obce se jedná o sbor s největší členskou základnou dobrovolných hasičů v okrese Pelhřimov. Celkem má pět soutěžních družstev – dvě mužská, jedno ženské a dvě dětská. Sbor také organizuje různé kulturní akce v obci.

Aneta Slavíková