Místnost jiřického úřadu, která momentálně sousedí s kulturním sálem, má dlouhodobě nevyhovující podmínky. Ty se staly hlavním impulsem k rozhodnutí celý obecní úřad kompletně přesunout. „Je to budova, která je sto let stará, zdi jsou zde vlhké a prostory strašně malé a stísněné,“ popsal aktuální situaci starosta Jiřic Miroslav Jirků.

Současná budova, ve které obecní úřad sídlí, je na návsi Jiřic. Po realizaci všech plánovaných změn se sídlo úřadu v centru obce objeví znovu. „Více méně, bude přesunut jenom do sousedního objektu, který jsme koupili,“ objasnil hlavní změnu Miroslav Jirků.

Vzdálenost nové budovy úřadu od jeho původního místa je okolo dvou desítek metrů. Situace, kdy by si místní obyvatelé museli zvykat na úřad v úplně jiné části obce, tak nenastane.

Budova obecního úřadu v Jiřicích bude od samých základů nová. Stavební práce totiž odstartují demolicí, jelikož objekt, na jehož místo se má jiřický úřad v budoucnu přesunout, je starý a v dezolátním stavu. „Musíme nejprve zažádat o demolici současného objektu a pak musí být vypracována dokumentace na celý projekt,“ nastínil první kroky Jirků.

Všechny změny a návrhy bude muset průběžně projednávat zastupitelstvo. „Myslíme si, že bychom mohli během příštího roku začít s realizací,“ podotkl starosta Jirků.

Přesně stanovený termín odstartování stavebních prací ale zatím v Jiřicích nemají. „Bude záležet, jak dlouho bude trvat zpracování projektu a stavebního řízení,“ uvedl Jirků s tím, že samozřejmě musejí započítat i čas věnovaný výběrovému řízení. „Uvidíme, jak budou všechny tyto přípravní práce dlouho trvat. Během prvního pololetí by jsme to vyřešili a v druhém pololetí by se mohlo stavět,“ konstatoval starosta.

Nový obecní úřad v Jiřicích by měl podle předběžných odhadů tamních zastupitelů začít plně fungovat do dvou let od zahájení stavebních prací.

Co se po zprovoznění nového obecního úřadu stane s prostorem, kde jiřický úřad momentálně sídlí, zatím jasné není. „Vlastně sídlíme pod jevištěm kulturního zařízení. Jak jsem již říkal, podmínky jsou tu velice stísněné. Když máme devíti členné zastupitelstvo, tak se sem stěží vejdeme,“ přemítal s úsměvem Jirků.

Obecní úřad není jedinou novinkou, na kterou se mohou Jiřičtí v budoucnu těšit. S novou budovu tamního úřadu se v Jiřicích objeví i moderní knihovna. „Knihovna je v současné době v samostatném objektu, kde byl kdysi místní národní výbor. Je to ale také starý objekt, kde je poměrně vlhko a hlavně již nestačí kapacitně,“ upozornil Jirků.

Současná knihovna je sice na dobré úrovni a nabízí dvě oddělení jak pro mladé, tak pro starší čtenáře, chybí jí ale větší prostory. „Obě oddělení jsou nedostačující. Například starší knihy má pan knihovník umístěné v archivu, protože se mu do této knihovny již nevejdou,“ prozradil Jirků.

Knihovna se po dokončení stavby ocitne v novém. „Bylo by to vlastně v jednom traktu s obecním úřadem,“ uzavřel Miroslav Jirků.