„Neznámý pachatel poslední dny v březnu nasprejoval červenou barvou na fasádu budovy Základní školy v Jiřicích symbol hákového kříže 
o velikosti 85 krát 95 centimetrů,“ potvrdila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.
Vandal symbol nacismu nasprejoval na přední část budovy školy, která jako jediná 
z ostatních částí není oplocena. „Poprvé si kříže všimly děti, které šly v pátek v sedm hodin ráno do školní družiny. Okamžitě nám to ohlásily,“ informovala ředitelka základní školy Ilona Prokopová.

Ta dodala, že celou věc ihned nahlásila zřizovateli školy, tedy obecnímu úřadu. „Případ jsme předali policii. Osobně jsem byl docela zaskočen a překvapen, protože jsme byli poměrně klidnou obcí 
a žádný případ vandalismu jsme až do této události ve vesnici neřešili,“ dodal a následně si povzdychl starosta Jiřic Miroslav Jirků.

Hledá se důvod

Podle něj ani místní netuší, kdo podobný čin mohl spáchat. Otázkou také zůstává, zda se jedná o pubertální provokaci, adolescentní vandalismus nebo propagaci nacismu.

„Stoprocentně mohu říci, že to neudělaly děti z naší školy. Hákový kříž je vytvořen ve výšce přibližně dvou metrů. Naše škola je pro děti do páté třídy. Tudíž to musel být někdo odrostlejší nebo rovnou dospělý,“ domnívala se ředitelka základní školy, kterou aktuálně navštěvuje 53 školáků. Jiřická základní škola má žlutou fasádu, která se dělala 
v roce 2002.

Celých deset let dělala malebné vesničce parádu, nikdy nebyla poničena. Hlavní úkol představitelů obce je tedy jasný: odstranit „malůvku“ . „Zatím jsme nezjišťovali, zda se na tento čin vztahuje obecní pojistka. Pokud ne, budeme se muset dohodnout s nějakou specializovanou firmou, která by hákový kříž odstranila,“ doplnil starosta.  

Beze  svědků

Podle něj je pak ve hvězdách, zda bude obecní kasa chudší o deset nebo čtyřicet tisíc korun. „Záleží na tom, zda půjde odstranit samotná kresba nebo budeme muset natřít celou stěnu budovy,“ uvažoval Miroslav Jirků. Policisté na případu intenzivně pracují. „Výtržnictví se stalo beze svědků. Zatím tedy žádnou stopu nemáme,“ řekla policejní mluvčí.

Pokud policisté pachatele dopadnou, hrozí mu za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka šestiměsíční až tříletý trest.