Lyžařům nezbývá než vyhlížet zrození pořádné továrny. Jakmile se začnou rýsovat její základy, zároveň s tím pokročí konečná fáze přípravy jiřické sjezdovky. Svah se totiž vrší již čtvrtým rokem výhradně díky zemině vybagrované ze základů výrobních hal v okolních průmyslových zónách.

Stačil by jeden pořádný podnik

„Zbývá dokončit vlastně už jen nejstrmější úsek. A bude to sešup,“ navnadil milovníky lyžování jiřický starosta Svatopluk Veroněk s tím, že dost možná postačí materiál z jediné pořádné fabriky.

Pak už se tamní zastupitelé mohou začít bavit o pořízení vleku, který nadobro promění kopec v lyžařský ráj.

Jenže je tu háček. Jiřičtí se s největší pravděpodobností na významnějšího přispěvatele zeminy načekají. Hospodářská krize zmítá i českými průmyslovými zónami.

Zatím jen domky

Také proto na Humpolecku alespoň v nejbližších měsících významnější podnik neporoste. „Žádnou větší stavbu tu ohlášenou nemáme. Snad jenom přímo ve městě se začíná se základním technickým vybavením pro sídliště rodinných domků. Tam nějaký zemník může přebývat. Těžko ale říci, jak velký,“ sdělil Milan Hrbek z humpoleckého stavebního úřadu.

„Já myslím, že s tou krizí to až tak horké není. Jen ať se firmy nebojí stavět, potřebujeme přece už jenom kousek,“ pravil napůl vážně Veroněk.
Jiřičtí staví čtyřistametrový lyžařský kopec důmyslně. Zatímco jiná města pumpují do rodících se skiareálů mnohdy až desítky milionů korun, Jiřičtí naopak vykazují mírný zisk. Za každou tunu navezené zeminy si účtují padesátikorunu.

„Je to výhodné pro všechny. Firmy by jinde zaplatily za uložení materiálu mnohonásobně více. My zase máme peníze na terénní úpravy svahu,“ vysvětlil starosta, který se při pomyšlení na zahlazený povrch zakabonil. „Parta motorkářů si v létě spletla kopec se slalomovou dráhou. Nebylo levné uvést rozježděnou hlínu do původního stavu. Ale už to hlídáme,“ dodal Veroněk.

Lidé ze vsi se ke sjezdovce hlásí. Přestože školní branné osnovy stanovují povinný lyžařský výcvik teprve pro žáky sedmého ročníku a jiřická škola „končí“ pátou třídou, tamní ředitelce by se sjezdovka za humny zamlouvala.

„Pro školu by to bylo ideální. Mohli bychom tam zajít i v rámci tělocviku. Ani s vybavením by nebyl velký problém. V Humpolci je půjčoven celá řada,“ řekla Ilona Prokopová.

Lyžaři by vyrazili na svah třeba hned

Proti by nebyla ani jiřická omladina. „Když si chce člověk zalyžovat, nezbyde mu než vydat se na hory. Mít to kousek za domem, asi bych chodil častěji,“ nechal se slyšet středoškolák Lukáš Šimek.

Desetiletý Matěj Maděra raději kope do míče, sklouznout by se ale šel také. „Škoda, že to pořád není hotové. Vlastně jsem ještě ani nelyžoval, zkusit si to ale určitě chci,“ tvrdil šikovný fotbalista.