Právě v této obci nastoupí do předvánočního vlaku poměrně časně mimo jiné také proto, že letos nás čeká nejkratší možný advent. Štědrý den totiž v letošním roce vychází na neděli. „Chceme dodržet takovou naší tradici, protože vánoční stromek pokaždé rozsvěcujeme čtyři týdny před Štědrým dnem. Tato akce většinou vychází na první adventní neděli, akorát letos to máme trochu posunuté a tím se i lišíme od ostatních,“ vysvětlil starosta Jiřic Miroslav Jirků.

Navíc jiřičtí příští víkend, konkrétně v neděli 3. prosince, připravují mikulášskou nadílku v sále tamního kulturního domu. „Příští neděli od 14 do 18 hodin máme tradiční mikulášskou nadílku, takže bychom tyto akce museli spojit, ale pak bychom na ně neměli tolik času,“ přemítal Jirků.

Na blížící se nedělní rozsvěcování vánočního stromku se v Jiřicích připravovali už v úterý. Rostlý, zhruba dvanácti metrový strom, který stojí poblíž kostela svatého Jakuba, mají v Jiřicích ozdobený během celého roku.

Před samotným rozsvícením však musí výzdobu řádně zkontrolovat. „Navíc zhruba každé dva roky, jak strom roste, na něm musíme doplnit osvětlení. Před rozsvícením také děláme revizi žárovek, protože některé přes rok popraskají, a nakonec na špičku stromu umístíme hvězdu, kterou na léto sundaváme,“ řekl v úterý jiřický starosta.

Pětibarevný vánoční strom v Jiřicích opět rozsvítí děti z tamní základní školy. „Děti ze školy řeknou sborově „stromečku rozsviť se“ a stromeček se krásně rozzáří. Zatím nám to takhle pokaždé vyšlo,“ zasmál se Jirků.

V jiných obcích a městech na Pelhřimovsku většinou pro rozsvěcování vánočního stromku volí první adventní neděli, která letos připadá na 3. prosince. A stejně jako v Jiřicích, budou mít i jinde pro příchozí připravený zajímavý doprovodný program.

Například v Senožatech nebo Želivě akci navíc spojí s mikulášskou nadílkou.