Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ježek a šnek v centru: Jedni hračky vítají, druhým se nelíbí

Pelhřimov – Přilákat do centra města děti i jejich rodiče. To je důvod umístění barevných hracích prvků šneka a ježka mezi kašnou a mléčnými lahůdkami.

21.6.2014 7
SDÍLEJ:

Jak upozorňuje výrobce, firma 3D program, jde jen o první návrh, výsledná verze může vypadat jinak.Foto: archiv 3D program

Po delší diskusi je schválili pelhřimovští zastupitelé, reakce maminek i dalších oslovených jsou různé.
„Obrátila se na mě spousta lidí, že je třeba oživit střed města i jeho ekonomiku. Tyto hrací prvky se dají používat celoročně, dopadová plocha je bezpečná. Bylo by to ohraničené směrem do míst, kudy projíždějí auta. Je to mobilní prvek, takže se dá přendat jinam, na zahradu kterékoli školky, ale to už pak nesplní účel oživení náměstí," předložil zastupitelům argumenty místostarosta Pavel Pípal.

Rozměr plochy je osm krát čtyři metry, váha každého „zvířátka" je 180 kilogramů, výška do metru. Odhad ceny je tři sta až pět set tisíc korun, které lze převést z uspořených peněz při zateplení dvorní fasády na třídě Legií. „Ve Zvolenu mají tyto prvky v daleko větším provedení a také na historickém náměstí," řekl Pípal.

První ze zastupitelů se do diskuse vložila Zdenka Chmelařová, podle které tyto prvky nepatří na náměstí. „Nesnažme se to centrum oživovat uměle," sdělila.

Naopak podporu vyjádřil Václav Havel, který sám má dítě v předškolním věku. „Náměstí by mělo být přirozeným centrem města, ale bohužel to tak dnes není, centrum se přesouvá k ošklivým krabicím nahoře v Pražské ulici," řekl Havel s tím, že na naváženou hromadu sněhu na náměstí si lidé také zvykli.

Zastupitel Jan Podhráský se ptal, jak bude objekt chráněn proti opilcům nebo psům. Pavel Pípal odpověděl, že místo je pod policejní kamerou.

„Byly návrhy dát to do Děkanské zahrady, ale odsud ukradli bustu děkana Vaňka," dodal Pípal. Zastupitel Vnislav Jelínek upozornil na to, aby hrací prvky nestály v trase, kterou náměstí křižuje většina lidí. K dotazu, jak by se objekt stěhoval například při festivalu rekordů, se zatím nechtěla vyjadřovat ředitelka Technických služeb Pavla Licehammerová.

Umístění na náměstí podpořil i radní Tomáš Dufek s dodatkem, že u mléčných lahůdek bývá velká koncentrace matek s dětmi. „Nemyslím si, že by tento mobilní prvek měl někdo brát tak, že je tam trvale a ničí hodnotu náměstí," řekl Dufek a jako ředitel domova seniorů v Sadech vyjádřil přání, že by v Sadech podobně mohly být venkovní posilovací stroje či hřiště na petanque.

Radní Josef Doubek se přimlouval za to, aby se hrací prvky lépe zakomponovaly do náměstí, třeba doplnily květináči či jinou zelení.

„Když si představím, že v rohu náměstí bude tahle plošina, přijde mi to nesourodé, jakoby jen hozené na dlažbu," řekl, ale nakonec zvedl ruku pro, stejně jako všichni ostatní zastupitelé – kromě Zdenky Chmelařové, která se pak už hlasování neúčastnila.

Reakce lidí, které jsme oslovili přímo v místě budoucího hřiště a ukázali jsme jim také vizualizaci, byly různé. Řada z nich souhlasí s oživením náměstí pro malé děti, i když projevuje pochybnosti, zda se tento objekt začlení do podoby náměstí. „Možná starší lidé by na to mohli reagovat negativně," myslí si pětačtyřicetiletý Pavel Nováček z Rynárce s tím, že hřiště by ale bylo rozhodně lepší, než když na náměstí v minulosti parkovala auta.

Miroslav Kejval s úsměvem podotkl, že Pelhřimov je město rekordů, takže o kuriozity tu nemá být nouze. „Klidně ať tu hřiště postaví, je to lepší, když se děti budou bavit na očích, než aby vyváděly hlouposti někde v ústraní," dodal.

Maminky s dětmi se každopádně shodují v tom, že když už by „ježek" a „šnek" na náměstí stály, tak by je využily.

Radši do zeleného

K návrhu se vyjádřil i restaurátor Jaroslav Benda, původně byl spíš pro, ale poté, co uviděl model, v něm převážily pochybnosti.

„Myšlenka to není špatná, výtvarně je to hezké, pro děti to musí být barevné. Ale byl bych velmi opatrný s umístěním na náměstí, kde by barevný akcent působil rušivě. Turisté si tu fotí historické budovy a tohle trochu degraduje náměstí na nádvoří mateřské školky," tvrdí Benda, který by radši ježka se šnekem umístil někam do „zeleného" prostoru, třeba do Děkanské zahrady.

V diskusi na zastupitelstvu i při anketě v centru města často padlo srovnání s provizorním objektem pekárny Adélka, který při dočasných opravách prodejny stál také na náměstí, před podloubím.

Na otázku, jak to vlastně s „budkou" ve tvaru kvádru bylo, odpověděl Jaroslav Poláček z hospodářského odboru pelhřimovského městského úřadu. Potvrdil, že objekt byl řádně povolen původně do 31. května a pak bylo povolení prodlouženo do 16. června.

Jan Mazanec, Tereza Konířová

Autor: Jan Mazanec

21.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Derby mělo jednoznačný charakter

Fotbalistům Pelhřimova se daří, po výhře nad Brnem jsou v tabulce I. ligy na fantastickém třetím místě.

Góly v přesilovkách a skvělá obrana přinesly cennou výhru

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Práce na nové silnici finišují

Pelhřimovsko - Řidiči, kteří cestují po nové silnici, která leží mezi Pelhřimovem a Božejovem, už mohou sjíždět ke všem obcím, jenž právě tato silnice ulevila od rušného provozu.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení