Přesto na kopečku v obci Lhota-Vlaseni-
ce na Kamenicku vznikají 
přesně v takové atmosféře originální sochařská díla. Dru-
hý ročník Mezinárodního sochařského symposia pomalu vrcholí, umělci se připravují na sobotní vernisáž, na níž představí, čemu se od 9. srpna věnovali.

Už včera se ale s ostatní-
mi sochaři rozloučil italský umělec Francesco Panzeri. Ostatní účastnici symposia, tedy Alena Matějka (ČR), Barry Grove (Skotsko), Lars Widenfalk (Švédsko), Petr Karel Holub (ČR) a Sissel Berntsen (Norsko) ještě dolaďují poslední detaily.

„Sochu jsem zatím pracovně nazvala Štěrbina, oficiální název ještě nemám. Uprostřed kamene je totiž vyleštěná štěrbina, na kterou když při letním slunovratu namíří sluneční paprsek, tak se světlo krásně rozzáří," vysvětlila s úsměvem Alena Matějka.

Právě sklářka a sochař-
ka Alena Matějka společně 
se starostou Lhoty-Vlaseni-
ce Milanem Houškou jsou hlavními iniciátory pořádání symposií na Vysočině. „Moc se mi tu líbí, je to skvělá 
akce. S Larsem jezdíme po různých symposiích ve svě-
tě a to zdejší je mimořádně příjemné," pochvalovala si umělkyně letošní ročník zrovna ve chvíli, kdy jeřábník připravoval techniku na zdvižení její sochy (odhadem prý zhruba patnáctitunové) 
z vodorovné do svislé polohy.

Druhý ročník sochařského symposia, jehož tématem je Kouzelná zahrada, klape jako na drátkách i podle slov jeho organizátorky Marie Houškové. „Pořadatelsky je to letos jednodušší, už máme zkušenosti a hodně věcí jsme připravili předem. Myslím, že
i u veřejnosti má akce úspěch. Loni jsem na kopečku vída-
la hlavně místní, zato letos jsem narazila na hodně ne-známých tváří," zhodnotila Houšková.

Výlet na symposium do Lhoty-Vlasenice si včera už poněkolikáté udělal i Jiří Zeman z nedaleké Antonky. Doprovodily ho jeho dvě vnučky. „Sice si moc nepopovídáme, protože většina umělců jsou cizinci, ale líbí se mi pozorovat je při práci," podělil se o své dojmy Zeman.
Symposium vyvrcholí v so-botu Vlasenickým tvořením. Hotové sochy by do budoucna měly zdobit plánované obec-ní arboretum, které by se mělo nést v lehce mytickém duchu.