Sedmý ročník závodu, který nabízí zajímavé klání pro všechny, kteří rádi jezdí na horském kole a chtějí si poměřit síly s ostatními, startuje jako už tradičně v samém srdci malebné vesničky.

„Jako první šlápnou do pedálů děti zítra v 10 hodin, které budou závodit v šesti věkových kategoriích. Ve 13 hodin se pak na startu sejdou ženy, muži Masters I. a Masters II. O dvě hodiny později odstartují poslední kategorie muži Elite, muži Expert a Junioři. Závod je určený pro širokou veřejnost. Účastníci nemusí mít parametry nejlepších světových jezdců. Důležité je, aby měl každý dobrou náladu a chuť se poprat s nástrahami tratě. Není totiž důležité vyhrát, ale zúčastnit se," nechal se slyšet ředitel Rynárecké bejkovny Václav Hunal.

Polem i lesem

Trať dlouhá 5 700 metrů povede místními komunikacemi, polními a lesními cestami a bude pro všechny kategorie stejná s výjimkou dětí.
„Okruh není vůbec těžký. Tuto trasu jsme zvolili proto, aby byla přístupná i amatérským jezdcům. Závod pro děti se uskuteční v prostoru návsi, tak aby měli rodiče nad svými dětmi kontrolu," dodal Václav Hunal.

A právě kategorie dětí bude rozdělena hned do několika skupin, vždy podle věku. Své síly tedy budou moci poměřit ratolesti do šesti let věku, dále pak od 7 do 9 let, od 10 do 12 let a ti nejstarší budou ve věku od 13 do 15 let.

Na juniory, ženy a muže nad 40 let čekají čtyři okruhy a muži do 40 let si trasu zopakují hned pětkrát. Do závodu je navíc vložené mistrovství České republiky v cross country neslyšících.

O tom, jaká bude v jednotlivých kategoriích účast, z velké části rozhodne i počasí. „Loni se utkalo, včetně dětí, 280 závodníků. Přijeli cyklisté z celé Vysočiny, dokonce i účastníci z Ostravy. Tak uvidíme, jak to bude letos. Snad nám počasí bude přát," komentoval ředitel závodu Václav Hunal.

Zvolí si svoji Miss bike

Kromě sportovního vyžití na přítomné bude čekat i bohatý doprovodný program.
Chybět nebudou nové modely horských kol, zástupci jedné zdravotní pojišťovny zájemcům zdarma změří tlak či tuk, dále bude připravena zajímavá tombola, dostatek jídla a pití nebo volba Miss Bike 2013.

Tu vybere ze všech přítomných žen odborná porota, ve které zasedne například starosta Rynárce Pavel Kopecký nebo nejstarší člen tamního cyklistického oddílu.

„Podle zkušeností z předešlých ročníků mohu říci, že všechna děvčata jsou krásná, takže hodnocení pro porotu nebude rozhodně lehké. Většinou se páni nemohou o vítězce dohodnout. Kromě krásy hrají velkou roli i sympatie," nastínil Václav Hunal.
Vyhlášení výsledků jednotlivých kategorií pak bude vždy po dojetí na návsi v místě startu a cíle. Ti nejlepší se mohou těšit na medaile či skleněné poháry a věcné ceny.
Večer od 19 hodin zahraje  country kapela Páťáci.