V pátek a v sobotu se v Jetřichovci, který je jednou z pěti místních částí Pacova, uskutečnily sedmé Jetřichovecké hudební slavnosti, které na místní náves přilákaly stovky lidí.

Slyšet byla dechovka, která nemohla chybět ani při nezbytném sobotním poledním průvodu Jetřichovcem. Došlo ale i na další žánry, neboť Jetřichovecké hudební slavnosti chtějí bavit nejen posluchače dechové muziky.

Do Jetřichovce zavítali lidé s regionu i s širšího okolí s jasnou představou, co je čeká. „Máme to tady rádi," zaznělo téměř jednohlasně od stolu, k němuž zasedly dva starší páry.

Ze stejného důvodu se po čtyřech letech vrátila na Jetřichovecké hudební slavnosti i Ivana Šašková z Pacova. „Dělají to tady výborně, proto se sem ráda vracím," povídala krátce po sobotním poledni. „Navíc tady bude hrát muž i syn, muziku máme v rodině," dodávala.

Docela tak výstižně charakterizovala, proč právě v této vesnici, kde nežije ani dvě stě lidí, půvabná akce Jetřichovecké hudební slavnosti zakotvila. Právě v Jetřichovci patří aktivní muzicírování snad do každé chalupy (a rodiny). „Každý druhý obyvatel Jetřichovce je u hasičů a podobné je to i s muzikou," říkal Karel Koblic, jeden z organizátorů slavností. Na sobě měl pochopitelně slavnostní hasičskou uniformu.

Nápad na pořádání akce přišel od místních nadšenců Františka Nekováře a Václava Kumžáka. Oba byli hasiči i muzikanti. Začátky byly pochopitelně skromnější, původně byly Jetřichovecké hudební slavnosti jednodenní. „Na dva dny jsme program rozšířili postupně, až když jsme si dokázali, že to zvládneme," přiznával Karel Koblic.

Organizátoři naopak opustili nápad, pořádat slavnosti každý rok. „Naposledy jsme se tady takhle sešli v roce 2011, sedmý ročník pořádáme po čtyřech letech. Dělat takovou akci každý rok by bylo v našich podmínkách příliš náročné," dodával Karel Koblic.

V Jetřichovci nemohl chybět ani pacovský starosta Lukáš Vlček. „Jetřichovecké hudební slavnosti jsou akce, která vzešla zespodu, byl to nápad zdejších lidí, což je při pořádání vždycky to nejlepší. Jsem rád, že jsou tady aktivní lidé, a neméně důležité je, že spolu hodně mluvíme. A to se netýká pouze slavností," říkal Lukáš Vlček pod nedávno opravenou jetřichoveckou kapličkou.

Josef Blažek šéfuje místnímu zemědělskému podniku VOD Jetřichovec, ale kromě toho ve vsi také celý život žije. „Je to výborná akce, kterou náš podnik rád podporuje," pravil Josef Blažek.

Premiéru si na slavnostech odbyly pacovské mažoretky Babetky a také z úst náctiletých slečen zněla jenom chvála. „Je to tady moc pěkné. Rády vystupujeme na akcích, kde máme početné publikum, což tady v Jetřichovci dneska určitě platí," říkala i za ostatní Veronika Brodská.