ANETA SLAVÍKOVÁ

Stávající světla má nahradit moderní a hlavně úsporné ledkové osvětlení. Jelikož se jedná o nákladnou investici, která bude s největší pravděpodobnostní spojena s dalšími opravami, například povrchů silnic, chodníků či kanalizace, osvětlení bude vyměňováno postupně.

V současné době nové zářivky osvětlují zrekonstruované ulice Na Tržišti a Pelhřimovská. „Je to jiné světlo, než na jaké jsme byli dosud zvyklí. Určitě bude mít své odpůrce i své zastánce, ale pro město to znamená především úsporu, odhadem tak minimálně padesát procent," uvedl kamenický starosta Ivan Pfaur hlavní výhodu nového veřejného osvětlení.
Podotkl, že úspora spočívá i v tom, že světlo se dá regulovat. „Třeba v noci, když není tolik potřeba, se dá svit ztlumit," upozornil Pfaur s tím, že postupně by chtěli vyměnit osvětlení v celém městě. „Už máme hotový projekt a dokonce máme k dispozici nabídky firem, které se veřejným osvětlením zabývají," zmínil starosta.

Už v příštím roce by nová světla mohla zářit v ulici Komenského, kde město společně s Krajem Vysočina plánuje kompletní rekonstrukci. I tam by výměna osvětlení byla spojená s dalšími pracemi – s opravou povrchu vozovky, kterou by měl na starosti kraj, a s opravou chodníků a osvětlení, kterou by opět zařídilo město.

Pfaur v této souvislosti ještě zmínil, že současnou křižovatku u budovy základní umělecké školy by chtěli změnit na kruhovou. „Abychom ale na tuto změnu získali peníze, musela by křižovatka splňovat jisté parametry. Například z hlediska bezpečnosti se tu tolik problematických událostí nestalo," uvažoval starosta s tím, že zatím na definitivní rozhodnutí čekají.
O rok později, tedy v roce 2017, by měla přijít na řadu ulice Vackova. Tam se mimo jiné uvažuje o zlepšení rozhledů pro řidiče, kteří tudy projíždějí, a to především u kostela, kde nešťastně vyčnívá zeď.

„Zastupitelstvo bude schvalovat smlouvu o koupi tohoto pozemku. Dohodli jsme se, že zeď posuneme tak, aby byl zachován lepší rozhled a aby se kolem zdi dalo i lépe procházet. Mělo by tam zůstat více místa na chodník," informoval o plánovaných změnách Ivan Pfaur.