„Vojáci budou nasazeni na oddělení dlouhodobě nemocných, dále na anesteziologicko resuscitačním oddělení a na oddělení covid 2, což je aktuálně celé patro lůžkové části urologického a chirurgického oddělení. Jeden pak bude nápomocen na urgentním příjmu,“ prozradil ředitel pelhřimovské nemocnice Michal Kozár. „Výpomoci Armády České republiky si velmi vážíme,“ dodal.

Pomáhat budou při poskytování zdravotních služeb pacientům. „To znamená, že budou například asistovat při hygienické péči, při jejich polohování včetně úpravy lůžka nebo při podávání stravy,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Alexandra Knapová s tím, že pracovat budou v dvanáctihodinových směnách.

Bydlet budou pár kilometrů od Pelhřimova. „Zajistili jsme jim stravování a ubytování ve vlastním Školícím středisku Trnávka. Samozřejmě získají veškeré ochranné pomůcky k výkonu práce ve zdravotnictví,“ informoval ředitel Kozár.

Nemocnice Pelhřimov má pro covidové pacienty vyčleněných 118 standardních lůžek. „Péči zdravotníků potřebuje aktuálně dvaasedmdesát nemocných, čímž je kapacita pěti covidových stanic naplněna z jednašedesáti procent. Na oddělení JIP se nachází čtyři osoby a na umělou plicní ventilaci jsou připojeni dva pacienti,“ uzavřela Knapová.