Jak už si čtenáři Pelhřimovského deníku mohli přečíst v lednu, je Aleš držitelem Zlatého oříšku 2012 pro mimořádně talentované děti. Kromě hlavní ceny si však postupně odnesl i ceny v navazujících soutěžích, Zlatý oříšek posluchačů Rádia Junior, Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC a Zlatý oříšek diváků České televize.

To se za dobu pořádání Zlatého oříšku dosud nestalo. „Až budeme ještě za několik let povídat, pamatujete na ten ročník, co vyhrál všechno Krčil?" vzpomněla si Alešova maminka Ivona Krčilová, co při předávání cen poznamenal porotce Zlatého oříšku.

Rekord v soutěži Mládí Humpolec

Poprvé Alešovo jméno zaznělo v Pelhřimovském deníku v souvislosti se soutěží Mládí Humpolec o nejvšestrannějšího žáka a studenta města za školní rok 2011/2012. Tehdy se s rekordním počtem bodů za umístění v různých soutěžích stal jejím absolutním vítězem. Dobře našlápnuto má spolu se svým o dva roky starším bratrem Davidem i v letošním ročníku, jehož výsledky budou známy v listopadu.
Konec minulého školního roku znamenal pro Aleše Krčila hned několik mezníků. Po Zlatých oříšcích mu byla udělena Cena hejtmana Vysočiny a spolu s jednorázovým stipendiem získal ocenění Talent Vysočiny. Dostalo se mu jich v přírodovědném oboru, kategorii základních škol.

Je mu čtrnáct. Už vyšel devátou třídu

Dalších soutěží se už však čtrnáctiletý Aleš, který přeskočil první a pátou třídu, zúčastní v kategorii středních škol. Humpoleckou základní školu Hálkova totiž v červnu ukončil, nyní je studentem humpoleckého gymnázia.

„V tomto školním roce se Aleš už nebude moci účastnit tolika soutěží, protože jsem nastoupila do práce. Kvůli jeho zdravotnímu stavu musím jezdit na soutěže s ním a to teď nepůjde. Alespoň si trochu odpočine, ale nese to s nelibostí," usmála se pyšná maminka. Informace o jeho velkém úspěchu se Zlatými oříšky se zatím neobjevila v žádných místních médiích, což jí především kvůli nadcházející nucené soutěžní pauze přijde líto.

Aleš Krčil nasbíral čtyři Zlaté oříšky najednou. To se nikomu před ním ještě nepovedlo.Aleš Krčil se účastní i soutěží mimo přírodovědný obor. Nejúspěšnější byla republiková soutěž Převezměte terezínskou štafetu, kterou řadí k těm nejhezčím, jichž se účastnil. V rámci ní napsal vlastní časopis a získal několik prvních i druhých míst a ocenění od pamětníků z Česka i ze zahraničí. S organizátory soutěže dále spolupracuje.

K tématu druhé světové války, kterému se věnoval v „Terezínské štafetě", se všestranně nadaný chlapec vrátil i v republikové soutěži Drápanda. Se svou povídkou,  kterou si čtenáři Pelhřimovského deníku budou moci přečíst v některém z příštích vydání, se umístil na třetím místě.

Minulý školní rok

Některé z úspěchů Aleše Krčila

REPUBLIKOVÉ SOUTĚŽE:
1.    místa:
KOKOS – matematická olympiáda – kategorie ročník
FINANČNÍ GRAMOTNOST
EVROPSKÉ SRDCE – zeměpis, fyzika, biologie, astronomie, chemie, logika
NEBOJTE SE CHEMIE – absolutní vítězství
2.    místa:
KOKOS - absolutní umístění
NEBOJTE SE CHEMIE – 2. kolo
4.    místo:
SAPERÉ – zdravá výživa

KRAJSKÉ SOUTĚŽE:
1.    místa:
FINANČNÍ GRAMOTNOST
SAPERÉ
CHEMICKÁ OLYMPIÁDA- praktická část, plný počet bodů
2.    místa:
PODNIKATELSKÁ SOUTĚŽ
– součástí bylo napsání a přednesení vlastního podnikatelského plánu
ASTRONOMICKÁ OLYMPIÁDA
CHEMICKÁ OLYMPIÁDA
– 93 bodů ze 100