Jak uvedla organizátorka akce v Pelhřimově Hana V. Konvalinková, dokumentární filmy o lidských právech tentokrát „zaútočí" na předsudky a stereotypy.

„Každý v sobě chováme nějaké předsudky, a je to normální, protože nám pomáhají vypořádat se s mnohotvárností reality. Letošní Jeden svět se ale pokusí o to, abychom se nad vlastními stereotypními pohledy na svět znovu zamysleli a třeba je i přehodnotili," přemítala Konvalinková.
Festival začíná v pondělí, ovšem „jen" projekcemi pro žáky škol. Slavnostní zahájení pro veřejnost se uskuteční ve čtvrtek v sedmnáct hodin v pelhřimovském kině. Diváci tu zhlédnou první film s titulem Cukr blog, na který upozornila i Konvalinková.

„Možná si ani neuvědomujeme, jaké závažné dopady na naše zdraví může cukr mít. A přitom se tato problematika týká každého z nás," zmínila organizátorka. Po promítání je naplánována debata s režisérkou snímku Andreou Culkovou, která si na vlastní kůži prošla závislostí na cukru.
Hana V. Konvalinková dále doporučila film Danielův svět, jenž se objeví na plátně v pelhřimovském hotelu Slávie v neděli ve třináct hodin. „Řeč je o pedofilech. K jejich sexuální orientaci se váže zřejmě jedno z posledních a nejsilnějších tabu současné společnosti. Daniel, mladý student literatury, by ho rád prolomil, a dává proto nahlédnout do svého světa. Světa nenaplněných emocionálních potřeb a hledání perspektivy života," píše se v anotaci ke snímku.

Po tomto filmu přijde na řadu debata s primářkou sexuologického oddělení Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě Želmírou Herrovou a její kolegyní sexuoložkou Márií Borzovou. „Svou účast přislíbil i jeden pacient, který by se podělil o svůj příběh," dodala Konvalinková s tím, že ve filmu Danielův svět mimo jiné zazní, že v osmdesáti procentech případů útoků na děti nejsou na vině pedofilové, ale devianti s odlišnou poruchou.

Součástí festivalu Jeden svět jsou i projekce pro školy. Ve čtvrtek školáci vyrazí na promítání filmů do kina v Počátkách. „Opět sem přijede několik autobusů dětí ze škol mimo Pelhřimov – například z Nového Rychnova, Nové Cerekve, Jihlavy, Kamenice nad Lipou nebo z Dačic," uvedla Konvalinková.

Ředitel počátecké základní školy Jaroslav Blažíček řekl, že díky filmům žáci v realitě vidí to, s čím je učitelé teoreticky seznamují. „Hlavními postavami vybraných snímků jsou vrstevníci našich žáků. Ti se tak s jejich příběhem dokážou lépe ztotožnit," podotkla vyučující občanské nauky na počátecké základní škole Lenka Filsochová.

Tématem filmů pro školáky je například hledání domova během války, rovnost pohlaví, život s postižením, občanská angažovanost či chudoba, drogy a život na ulici.

Ředitel Základní školy Na Pražské Pelhřimov, která se festivalu také účastní, Luděk Charouzek doplnil, že pro žáky za velice přínosné a podnětné považuje besedy po promítání příběhů.

Program festivalu v Pelhřimově

Jeden svět je festival dokumentárních snímků o lidských právech, který se koná ve 33 městech republiky. Kromě promítání jsou jeho součástí také besedy s organizátory akce, odborníky na dané téma či s autory filmů.
Čtvrtek 26. března: 17.00 – zahájení festivalu, Cukr blog + debata (kino)
Pátek 27. března: 16.30 – Bojovníci ze severu; 18.30 – Válka lží; 21.00 – Úkryt + debata (Hotel Slávie)
Sobota 28. března: 14.00 – Zatajené dopisy + debata; 16.00 – Toto a jeho sestry + debata; 18.30 – Dron + debata (Hotel Slávie); doprovodná akce: 21.00 – koncert Vložte kočku (čajovna Utopia)
Neděle 29. března: 13.00 – Danielův svět + debata; 15.00 – Je nám spolu dobře + debata; 17.30 – Lovu zdar! + debata; 19.30 – Thule Tuvalu (Hotel Slávie) Zdroj: www.jedensvet.cz