Online reportáž

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádá Člověk v tísni. V Pelhřimově a v nejbližším okolí na jeho regionální variantě už osmým rokem s Člověkem v tísni spolupracuje spolek Javořice. „Opatření v souvislosti s prevencí před šířením koronaviru ovlivňují přípravy na festival značně. Musíme se poradit s Člověkem v tísni, jak budeme postupovat dál,“ řekla v úterý po obědě hlavní koordinátorka festivalu v Pelhřimově Hana Veronika Konvalinková.

Podle ní jsou současným vývojem kolem koronaviru ohroženy v první řadě školní projekce. Ty sice jsou každoročně organizovány jako neveřejné, ale setkávají se na nich děti z více škol. Komě toho není jasné, do kdy zůstanou školy kvůli opatření Bezpečnostní rady státu proti šíření nového koronaviru, uzavřené.

První ze školních projekcí, která se měla konat v pondělí 16. března, už regionální spolupořadatel přehlídky po konzultaci s vedením školy zrušil.

Hana Veronika Konvalinková má pro vyhlášené opatření pochopení, i když ji jako organizátorku Jednoho světa postavilo do složité role. „Opatření budu respektovat. Je to strašně nepříjemné, ale asi logické,“ dodala.

Festival Jeden svět začal 5. března v Praze, tam se dokumentární filmy promítají do 14. března. Organizátoři už také omezili kapacitu v promítacích sálech v návaznosti na uvedené aktuální opatření.

Pak se přehlídka přesune do 35 měst v České republice, kde pokračují regionální projekce, besedy a doprovodné programy. Na Vysočině se měly první z dvojice regionálních projekcí konat od 20. do 22. března v Třebíči. Také tamní organizátoři během dne čekali na aktuální informace od Člověka v tísni.

Koronavirus v Česku