K nemohoucím mohou komisaři dojít s urnou. Volič se musí prokázat občanským průkazem nebo pasem. Kdo má doklad propadlý, nemusí zoufat, úřady i dnes vystavují provizorní.

U obecních voleb se křížkují buď celá uskupení, nebo jednotlivci, anebo se kombinuje obojí. U senátních voleb se lístky neupravují, pouze se vy-bere samostatný lístek jednoho kandidáta z deseti a vloží se do žluté obálky, určené právě pouze pro senátní volby. 
I když se letos v okrese potkaly komunální a senátní volby, podle slov tajemníka humpoleckého městského úřadu Jiřího Fialy nejsou letošní volby z hlediska příprav náročnější než obvykle.

„Ovšem pro komisaře, kteří budou po volbách sčítat hlasy voličů, je práce podstatně náročnější. Přece jen lidé hlasují pro určité osobnosti," zdůraznil Fiala s tím, že výsledky voleb budou v Humpolci známy pravděpodobně v sobotních večerních hodinách.

„Zájemci mohou průběžné sčítání sledovat například na webu volby.cz. My můžeme uveřejnit až oficiální výsledky," zmínil tajemník a doplnil, že při minulých komunálních volbách v roce 2010 byla účast voličů asi 44 procent. „Letos očekáváme podobné číslo," dodal tajemník Fiala.

I na městském úřadě v Pacově příprava voleb běží podle přesně daného harmonogramu. „Práci, která souvisí s vol-bami, stíháme tak, jak máme. Markantní rozdíl jsme nezaznamenali ani v tom, že se zároveň konají komunální a senátní volby. Rozdíl je pouze 
v tom, že tiskneme seznamy pro volby dvakrát," sdělil tajemník pacovského úřadu Václav Krejča. I podle něj budou výsledky známy o něco později než u jiných voleb.

Minule v obecních volbách
o přízeň voličů usilovalo 2130 kandidátů, z toho 1605 mužů a 525 žen, Letos je toto číslo velmi podobné, celkově kandiduje o devět lidí více, mužů je o 16 více a žen je o sedm méně než před čtyřmi roky.

V okrese odstoupil jediný kandidát, František Netušil z Martinic u Onšova. Jak sdělil, bylo to ze zdravotních důvodů, po poradě s lékařem. Situaci v obci to nezkomplikuje, do sedmičlenného zastupitelstva kandiduje dalších 13 osob.

Nejvíc kandidátů je tradičně nezávislých – ať už jednotlivců nebo lidí sdružených v nějakém uskupení. Ti dominují na vsích a tvoří 63 procent všech kandidátů. Další v pořadí počtu adeptů na zastupitele figurují lidovci s 7,5 procenty, následuje ODS s 6,4 procenty, těsně za ní jsou komunisté s 6,3 a sociální demokraté s 5,3 procenty.

Nejstaršímu kandidátovi v okrese je 90 let. Je jím důchodce Jiří Zuzák, který figuruje na žirovnické kandidátce KDU-ČSL. Nejmladší možný věk, tedy osmnáct let, mají dva studenti z Onšova, Martin Budař a Martin Langr, a student Martin Zubec z Proseče.

Zajímavé je, že nejstarším kandidátem v Pelhřimově je stávající starosta Leopold Bambula (za ODS), který v září slavil své pětasedmdesátiny – naopak nejmladšího člověka v okresním městě nasadilo ANO: dvacetiletého studenta Marka Krupku. Zdálo by se, že největší věkový průměr bude mít Strana důchodců Františka Burdy v Humpolci, ale ti mají i mladé kandidáty, dokonce 28letého Pavla Havla.

Najdeme i kandidátky s převahou žen, a to zvlášť v obcích, kde už mají starostku. Třeba v Budíkově na jedné ze dvou kandidátek tvoří ženy první pětici, v Těmicích mezi devíti kandidujícími jednotlivci zaujímají ženy šest míst.

Zvlášť na malých obcích najdeme řadu kuriózních uskupení, často zástupců spolků. Nejzajímavější je Velká Chyška, kde kandidují Hasiči A, Hasiči B, Hasiči C, Hasiči D, Hasiči E, Hasiči F a ještě Sdružení nezávislých kandidátů honebního společenstva.