Na vrchol Javořice se sice stoupá z různých stran, skupinky vyrážejí z Kališť, ze Studené či z Klátovce, ale ani tento výběr všem nestačí. Zvlášť Počátečtí si rádi dají na Silvestra trochu do těla a vyrážejí už z domova pěšky. Jedna taková skupinka míjí značku s přeškrtnutým nápisem Počátky krátce po půl osmé ráno.

Po zhruba hodině cesty dorážejí do svého prvního cíle – do Kališť. Odtud normálně (normální) lidé teprve vycházejí, ale tahle parta má polovinu cesty na Javořici za sebou. Jen je teď čeká trochu větší kopec.

Před devátou už se na Javořici šplhají i další lidé, ale jsou to zatím jen osamělé skupinky pěších – což o to, vyjít se dá všechno – ale i cyklistů, a jestli se soutěží o nejkurióznější způsob, jak se dostat nahoru, letos by asi vyhrála dvojice na dvoukole. Ani trasa z Kališť k vysílači není jasně daná, a tak cestou počátecká skupinka narazí i na křižovatku. „Loni jsme šli rovně, tak letos půjdeme doprava," argumentuje někdo velmi logicky. Bylo to sice možná o něco dál, ale zase o to lepší cesta.

„Ty kila navíc jsou znát. Celé Vánoce ležím u televize a žeru, a pak chci vylézt na Javořici. To je taky nápad," začíná se postupně v různých obměnách ozývat od členů výpravy, co začínají pociťovat únavu.

Nejprudší kopec je těsně pod vrcholem, ale ten už „vyfuní" všichni. Těší se totiž na horký čaj, hovězí polévku, klobásu a další občerstvení, které je pro ně nahoře připraveno. A samozřejmě si jdou pro svou odměnu – knoflík, aby měli důkaz, že výstup absolvovali i v roce 2013.

Jenže zaplatit nahoře startovné a dostat sušenku a knoflík, letos v tmavě modré barvě, může každý libovolněkrát, a tak se rozmáhá takový nešvar, kdy si lenoši zůstanou v pohodlí domova a nechají si od svých blízkých jeden přinést. Styďte se!

Ve tři čtvrtě na deset jsou Počátečtí nahoře. Knoflíky jsou teprve na cestě, takže musí chvilku počkat. I tak se u vysílače však začínají hromadit lidé. Za celý den se jich tam podívají tisíce. „To abychom příště šli aspoň v sedm, aby tu ještě nebyly takové davy," plánuje si výprava Silvestr 2014.

Cestou dolů se každou chvíli zastavují s někým známým, s kým si přejí šťastný nový rok. Po jedenácté jsou ale konečně v kališťské klubovně dobrovolných hasičů, kde se podává guláš a letos navíc i hrachová polévka. Novinka má velký úspěch a jen se po ní zapráší.

„Kdo jde se mnou zpátky do Počátek?" ptá se nejodhodlanější člen výpravy, když kolem slyší hned několik nabídek na odvoz. Nejprve se váhavě zvedá jedna ruka.

Nakonec se ale nedá zviklat většina. Mají před sebou ještě pět kilometrů pěšky. „Ještě že jsem pošetřil ten rum," komentuje rozhodnutí jeden z kamarádů. Jen aby jim zbyly síly ještě na večerní oslavy.

Údaje z krokoměru

Z Počátek na Javořici a dolů do Kališť ušla skupinka 15,33 kilometru, 20 441 kroků a spálila přitom 888 kalorií.

Dominika Dufková