Putují každý rok ze vzdálenosti i několika kilometrů do stále stejného rybníka, ve kterém se sami narodili. V případě, že jim jejich cestu překříží silnice, dochází k mnoha malým tragédiím pod kol projíždějících automobilů. Zabránit zbytečnému úhynu putujících žab a čolků se od roku 2000 snaží v lokalitě Smrdov u Humpolce ochránce přírody Pavel Koubek.

„Jakmile teplota v noci neklesne pod čtyři stupně, tak začínám lokalitu sledovat a s první putující žábou je čas postavit podél silnice 100 m dlouhou zábranu“ říká o přípravě akce Pavel Koubek Putující obojživelníci nemohou zábranu překonat a padají do zakopaných kbelíků ze kterých jsou po dobu cca 14 dnů dvakrát za noc přenášeni do rybníka.

Za tuto dobu bylo v prvních letech přenášeno cca 1 200 ropuch obecných a dalších obojživelníků. V současné době je však i na této lokalitě parný pokles počtu obojživelníků zaviněný změnami životního prostředí a je přenášeno pouze cca 600 kusů. Když se první ropucha vydá na cestu z rybníka na pevnou zem, tak je nutné zábranu odstranit, aby nebránila v návratu na suchozemská stanoviště.

„Bohužel zde uhyne množství obojživelníků při cestě z rybníka, ale to by znamenalo vybudovat druhou zábranu a přenášet putující obojživelníky z obou směrů další měsíc a na to bohužel zatím nejsou síly. Důležité je, že obojživelníci nakladli vajíčka, ze kterých bude další generace“ konstatuje Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce, které přenos ve Smrdově organizuje.

Pavel Koubek už naštěstí není jediný, kdo se obojživelníkům na cestě k vodě snaží v kraji Vysočina pomoci. Na okrese Jihlava zajišťuje na dvou lokalitách stěhování Český svaz ochránců přírody z Jihlavy a velká akce probíhá u Vírské přehrady na okrese Žďár nad Sázavou pod vedením ČSOP Dalečín.

„Stále však zbývá ještě mnoho míst, kde obojživelníci pod koly aut hynou a tak prosím řidiče, aby se jim pokusili vyhnout,“ dodává Pavel Koubek