I když dnes pracuje v ČD Cargo, říká, že ho politika obecně dál baví, stejně jako práce s lidmi.

Jan Kasal se narodil roku 1951, je rodilý Žďárák. Po studiu ČVUT nastoupil do ŽĎASu jako vývojový pracovník v oboru hydrauliky. V roce 1986 vstoupil do tehdejší strany lidové a v listopadu 1989 byl zvolen do vedení. Byl kooptován do České národní rady a ve volbách roku 1990 mandát poslance (za KDU-ČSL) obhájil.

Od té doby byl poslancem až do roku 2010, z toho osm let působil jako místopředseda sněmovny. Věnoval se mj. etice, domácímu násilí, jaderné energetice, sociálním věcem či církevním restitucím. U lidovců byl řadu let místopředsedou, od roku 1999 také dva roky předsedou. Ve straně nepatřil ani k ortodoxním konzervatistům jako Jiří Karas ani k liberálnějším politikům typu Cyrila Svobody.

„Čím více se o nás mluví jako o národě ateistů, tím víc je u nás třeba strana, která bude na etické a nemateriální hodnoty upozorňovat," řekl po vyřazení lidovců ze Sněmovny. Sám nedávno také vystudoval teologii a často razí heslo „ Bůh má velký smysl pro humor".

Kasal byl i žďárským zastupitelem a krajským předsedou strany. V roce 2010 neúspěšně kandidoval do Senátu za Jihlavsko s podporou Věcí veřejných. Média to označila za matoucí a kritizovala i jeho účast na  oslavě kontroverzního lobbisty Josefa Jindry.

Co mu 20 let ve vysoké politice dalo či vzalo? „Ztratil jsem hodně iluzí a s odstupem vidím, že jsme jako republika hodně šancí promarnili. Teď řada z nás ztrácí naději a čeká nějaký zlomový moment. Ale žádný tu není," říká a na dotaz, kde hledat naději, dodává: „Jediná šance je, že každý si přestaví žebříček hodnot směrem od počtu nul na kontě k těm podstatnějším věcem."

Nyní Jan Kasal pracuje v ČD Cargo na odboru vztahů se zahraničím a žije na chalupě v Podivicích u Humpolce. Je ženatý, má tři dcery. Mezi jeho koníčky patří práce na chalupě a zahrádkaření. V krajském zastupitelstvu se chce věnovat kultuře, sociálním věcem či dopravě.