Je tu podle pověsti téměř tisíc let stará Telč. Na severozápadě Hornosvratecké vrchoviny se rozkládá jedna z posledních oáz klidné a čisté přírody, chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy. A nedaleko Třebíče každého milovníka vody s otevřenou náručí vítá Dalešická přehrada. „Chtěla bych se podívat, jak to vypadá v Jaderné elektrárně Dukovany, pak si odpočinout někde u vody a nakonec si projít historickou Třebíč nebo Telč,“ popsala své vysočinské turistické plány Nikola Šefčíková z Brna.
Podobně jako Šefčíková smýšlely v první polovině letošního roku statisíce lidí. Tolik jich totiž využilo služby vysočinských ubytovacích zařízení. „V Kraji Vysočina se během prvních šesti měsíců roku 2022 v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo přes 260 tisíc hostů. Drtivá většina z nich byli Češi. Meziroční nárůst počtu hostů je více než dvojnásobný,“ informoval Vlastislav Valda z Krajské správy Českého statistického úřadu v Jihlavě.
Minulý rok byl však notně poznamenaný pandemií a proticovidovými opatřeními. Hoteliéři však zoufat nemusí. Množství turistů z letošního prvního pololetí totiž dokonce lehce převyšuje úroveň prvních šesti měsíců 2019, posledního předcovidového roku. Turismus se tak po dvou letech vrátil na původní úroveň. „Statistika odpovídá realitě. Letos opravdu ze strany veřejnosti pociťujeme velký zájem. Jezdí k nám především organizované skupiny jako senioři a také rodiny s dětmi. Těch oproti době před pandemií přibylo výrazně. Lidé letos zkrátka více objevují Česko včetně těch méně známých destinací,“ uvedla ředitelka hotelu Atom v Třebíči Kateřina Horká.
Z turistů v drtivé většině případů převládají Češi, kteří tvoří téměř devadesát procent všech hostů. Ze zahraničních návštěvníků Vysočiny převažují Slováci, Němci a Poláci. „Cestování bylo dva roky tabu. Proto je ten hlad mezi lidmi letos velký. Rekordní zájem evidujeme jak o zahraniční, tak i o tuzemské dovolené. Českou republiku volí nejčastěji rodiny s dětmi, a to kvůli komplikacím v letecké dopravě, kde je situace kvůli covidu poměrně složitá. Aerolinky trpí nedostatkem personálu, což způsobuje prodlevy na letištích, zpoždění letů a další problémy,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.
Dle něj může být letošní turistická sezona na nějakou dobu poslední, jenž lze označit za úspěšnou. „Příští rok se již naplno projeví drahota, které jsme momentálně svědky ve všech oblastech. Lidé zároveň již nebudou mít finanční polštář, který získali během pandemie například právě tím, že necestovali. Zájem o dovolené tudíž s největší pravděpodobností výrazně poklesne,“ upozornil ekonom.