Jednotlivé skautské oddíly, a to 7. dívčí a 9. chlapecký, vznikly 7. září 1990. V únoru roku 1991 pak oficiálně vzniklo středisko Fidelis et Fortis.

První skautský tábor pod názvem Tábor raků, se uskutečnil v červenci roku 1991 u rybníka Huntov, kde skauti a skautky táboří dodnes. Dříve se tábořilo v podsadových stanech, ale pro společně strávené chvíle v nepříznivém počasí byla postavena vojenská bažina. Teď si skauti staví teepee.

Název sedmého dívčího oddílu Činčapi anpetu wi vychází z indiánského lakotského jazyka a znamená Děti slunce. Název oddílu je také spojený s dlouholetým zvykem, ke kterému se děvčata vracejí především na letních táborech, a to s vítáním sluníčka.

Skauti jsou spojeni také s mnoha aktivitami pro veřejnost. Masopustní průvod začali skauti a skautky v Bohdalíně, kde mají také svou klubovnu, pořádat hned po obnovení činnosti, tedy v první polovině devadesátých let. Pro veřejnost pořádali také například Čertoviny a Vánoce, při kterých obešli všechny domy v obci s drobným dárkem.

PŘÍŠTÍ DÍL: Bude z Vřesníku, vesničky nad řekou Želivkou.

Máte doma také zajímavé snímky z našeho regionu z let 1918 až 1992? Pošlete nám je na redakce.pelhrimovsky@denik.cz.