Disciplína kombinující výcvik psa a atletiky se uskuteční v rámci seriálu Nativia challenge v Humpolci. Mimo Humpolce se závodníci v průběhu sezony mohou podívat také do Prahy, Brna, Rokytnice nad Jizerou a Dobříše. Tuto sobotu se mohou závodníci a jejich čtyřnohý miláčci těšit na canicrossový závod právě v Humpolci.

„Seriál Nativia challenge je největší závod canicrossu v České republice. Dříve tento sport nikdo neznal, ale spousta lidí má psa a běhá s ním na volno. Proto pořádáme na různých místech republiky kurzy, kde lidem půjčíme vybavení a naučíme je, jak mají se psem správně běhat a také jak si při běhání navzájem nepřekážet," řekla jedna z organizátorek akce Karolína Cipro.

Závodu se může zúčastnit každý, kdo má pocit, že uběhne čtyři kilometry. Psi, kteří budou závodit, musí být v den startu starší 12 měsíců. „Na akci budeme mít také stánek s poradnou, kde lidem půjčíme vybavení a poradíme jim, jak běhat se psem a jak psa na závod připravit. Canicross si tedy budou moci vyzkoušet 
i ti, kteří o této disciplíně nikdy neslyšeli," vysvětlila Cipro.

Prezentace závodníků se uskuteční v časech od 12.30 do 14 hodin a samotný závod začne úderem 15. hodiny. Celá trať závodu bude na terénním dostihovém závodišti Zlatá podkova. Diváci tedy atlety uvidí po celou dobu závodu 
z tribuny. „V seriálu máme pět závodů, takže každý ten závod chceme mít trochu jiný. V Humpolci se bude běhat na dostihovém závodišti, které je postaveno na úplné rovince, takže ho závodníkům trochu zpestříme vodním příkopem," prozradila Cipro.

Ti, kteří žádného pejska nevlastní, nemusí být smutní. „Často se stává, že na závod přijede celá rodina a mají pouze jednoho psa. Pro ně tady máme připravený závod, na který svého psa nepotřebují. Běží tedy pouze sami," sdělila další možnost podstoupení závodu Cipro.
Akce není určená pouze pro dospělé. Ukázat svou vytrvalost a souhru se psem mohou i děti. V rámci doprovodného programu bude zdarma k dispozici právě také závod pro děti. Zapsat se budou moci od 15.30 do 16.45 hodin. Se svým doprovodem a psím parťákem vyběhnou na krátkou trať v 16.50 hodin.

Denisa Šimanová