Jak potvrdil Zdeněk Průša z tamního zahrádkářského svazu, na Želivsku se prý jablka neurodila vůbec žádná.

Zájem o zmoštování několika kilogramů nasbíraných jablek měli pouze dva zájemci. „Stroj na moštování jsme zatím nedali do provozu a letos už asi ani dávat nebudeme. Lis na ovoce totiž dáváme dohromady dva dny. U stroje také musíme udělat revizi a nakonec místnost po moštování uklízet, takže si myslím, že by se to ani nevyplatilo," přemítal Zdeněk Průša.

Velmi bídnou jablečnou sezonu měli letos i ostatní zahrádkáři v okrese. „Letošní rok byl, co se ovoce a konkrétně jablek týče, slabší. Řekl bych, že oproti loňskému roku, který byl u nás v Žirovnici až mimořádně dobrý, jsme letos moštovali až o polovinu jablek méně," porovnal Josef Kříž od žirovnických zahrádkářů s tím, že ovoce zřejmě na jaře zmrzlo.

V Žirovnici, kam nevozí nasbíraná jablka za účelem vytvoření lahodného sezonního nápoje pouze lidé ze Žirovnice, ale také například z Počátek, Kamenice nad Lipou nebo z Nové Včelnice, letos tamní zahrádkáři moštovali zhruba čtyři týdny. „Začali jsme 24. září a poslední litry moštu jsme vyrobili 22. října," dodal Josef Kříž.

Letošní sezonu jablek jako nejhorší zhruba za posledních čtyřicet let popisuje i místopředseda pelhřimovských zahrádkářů Josef Rýdl. „Tohle je nejhorší sezona od dvaaosmdesátého roku. A právě v tom roce jsme zmoštovali dvacet vagonů jablek. To byl opravdu fantastický rok," komentoval Rýdl.

Milovníci jablek, a především jablečného moštu letos Na Obec v Pelhřimově, kde tamní zahrádkáři sídlí, přivezli celkem čtyřicet metráků jablek. „Minulý rok jsme tu měli zhruba osmdesát metráků jablek," počítal pelhřimovský zahrádkář přesně poloviční rozdíl.
Dodal také, že během letošní sezony nebylo málo pouze ovoce, ale také zeleniny.

Pelhřimovský zahrádkář Josef Rýdl také prozradil, že příští sezonu vidí jako ještě horší než tu letošní. „Ono je to horší a horší každý rok. Jak jsme se chovali k přírodě, tak nám to vrací. To je zákonité," dodal Rýdl.

Milovníci přírodní jablečné šťávy mohli se svým úlovkem za pelhřimovskými zahrádkáři zavítat v době od 19. září do pondělí 31. října.
Lidé, kteří ještě na své zahrádce několik jablek najdou či je seženou od souseda, mohou zavítat do Mo-ravče u Pelhřimova, kde letošní moštovací sezonu ještě neukončili.

Tamním zahrádkářům se však zájemci musí předem ohlásit. „Kdy jsme letos 
v Moravči s moštováním začali, si už nepamatuji. Moštovat ale budeme, dokud budou chodit lidi. Někdy se stalo, že jezdili i v prosinci," lákal zájemce Bohumil Siřínek od zahrádkářů z Moravče.

Dodal také, že moštuje podle toho, kolik se ozve lidí. „Většinou dělám mošt 
v sobotu. Když je ale hodně lidí, tak moštuju i v pátek 
a neděli. Letos je však jablek hodně málo, tak lidé chodí postupně. U nás to funguje tak, že ti, co mají jablka 
a chtějí je zmoštovat, se nejprve předem ozvou 
a společně se domluvíme na tom, kdy mají přijet," řekl Bohumil Siřínek s tím, že do Moravče jezdí s jablky například i lidé z Lukavce.

Odpad, který se při moštování vytvoří, prý moravečtí zahrádkáři dávají tam-ním myslivcům, kteří ho pak využijí jako krmivo pro lesní zvěř.