Taková je realita na Pelhřimovsku, co se letošní úrody jablek týče.

„Skutečně je to letos takto rozdílné. Záleží na konkrétním místě – někde je úroda jablek tragická, někde naopak hlásí nadprůměr. Obecně ale průběh letošního roku nebyl pro jablka právě příznivý," potvrdil předseda žirovnických zahrádkářů Josef Kříž.

Takovou úrodu nepamatují

Do skupiny šťastných pěstitelů s nadúrodou jablek patří například Jan Rod z Kališť. Ten si prý nepamatuje, že by se jim na zahradě v minulosti urodilo více jablek než letos.

„Nyní už máme po sklizni. Naše jablka chutnají dobře, jsou kvalitní, ale samozřejmě že hniloba pracuje, té se asi nedá úplně zabránit. Musím ale říci, že jsem letos udělal lehký postřik, což je na kvalitě plodů znát," zmínil Rod.

Jak dále uvedl, prý ví i o tom, že například už v deset kilometrů vzdálené vesnici se jablkům vůbec nedařilo. „Zřejmě je to opravdu rozdílné od místa k místu," přitakal Rod.

Na sklizeň plodů dvou odrůd jablek z deseti až dvanácti jabloní prý Rodovi nesháněli zvláštní posilu. „Jablka sbírali postupně členové naší rodiny. Něco jsme udali známým, z několika kusů udělaly dcery buchtu a také jsme letos úplně poprvé zkusili dát část úrody k moštování. Na to jsme využili hlavně popadaná či trochu poškozená jablka," vyjmenoval Jan Rod.

Naopak ekofarma ve Vlá᠆senici-Drbohlavech hlásí podle slov jejího majitele Jaroslava Nedělčeva tragickou úrodu jablek. Nedělčev odhaduje, že letošní sklizeň byla asi o šedesát procent chudší, než bývá 
v jiných letech.

„Kolem šestého května, když jabloně byly už krásně rozkvetlé, tu uhodily mrazíky, zhruba kolem mínus šesti stupňů, což se na úrodě opravdu negativně podepsalo," povzdychl si Nedělčev.

V současné době prý už mají jablka sklizená i prodaná. „Koupili je od nás stálí zákazníci. Kilo jablek jsme prodávali průměrně za patnáct korun,"dodal pěstitel s tím, že jejich ekofarma se soustřeďuje na pěstování starých českých odrůd jablek a hrušek. „Co se týče hrušek, tak tam byla sklizeň o něco úspěšnější," doplnil Nedělčev.

Aktuální jablková sezona má vliv i na cenu tohoto ovoce. Jak uvedl Zbyněk Boháček, jednatel společnosti obchodující s ovocem a zeleninou Bovys-Fruit, která má pobočku mimo jiné i v Humpolci, nyní je cena jablek v obchodech nejnižší.

„Do našich prodejen se snažíme dodávat hlavně česká jablka, ale nabízíme i ta polská, abychom měli více druhů. Trend je takový, že zákazníci si raději koupí domácí ovoce či zeleninu. Cena u nás nerozlišuje zemi původu, spíše odrůdu – za kilo českých i polských jablek tak zákazník zaplatí průměrně zhruba 19,90 korun. Pokud si někdo koupí bednu jablek o 10 až 13 kilogramech, dáváme slevu asi šest korun za kilo," informoval Boháček.

Předseda žirovnických zahrádkářů Josef Kříž doplnil, že sezona sklizně jablek je poměrně dlouhá – od konce července, kdy dozrávají letní odrůdy, až po konec října. Na otázku, zda jablkové žně ovlivní cenu jablek, odpověděl, že se dá předpokládat, že v konkurenci levných polských jablek půjde cena těch českých zřejmě o něco dolů.

Zahrada Vysočiny

Příští týden v sobotu začíná 
v areálu žirovnického zámku 
a špýcharu celostátní výstava Zahrada Vysočiny. Podle informací od Josefa Kříže tu budou 
k vidění také nové odrůdy jablek z předních šlechtitelských stanic, které by se v budoucnu měly dostat na trh. Výstavu tu potrvá do pondělí 20. října.