Svůj názor na proměnu Stromovky měli odborníci i obyvatelé Humpolce. „Stromovka nebyla v minulosti místem, kde by se člověk zdržoval a zvlášť večer. Bylo to místo, kde se scházeli bezdomovci a místní se mu vyhýbali,“ konstatoval místostarosta Petr Machek. Park prošel rozsáhlou revitalizací za miliony korun, za což získal titul Park roku v roce 2021.

Vítězné dílo v Humpolci vzniklo přebudováním původního parku, který již na prahu nového tisíciletí neodpovídal podle místostarosty standardům současného městského života. „Zanedbaný prostor, nepřehledná a neprostupná zeleň, zarostlé křoviny, dřeviny ve špatné kondici, neudržované zpevněné plochy, rozbité obrubníky,“ popsal Machek vzhled starého parku.

Park nesl typické znaky veřejné zeleně, na kterou byli sice všichni zvyklí, avšak život a jakékoliv rekreační vyžití tam moc dobře nefungovalo. Humpolec tedy vypsal veřejnou soutěž, ve které zvítězilo místní architektonické studio Ok Plan Architects společně s krajinářskými architekty z Ateliéru Partero. Před realizací se projektanti museli vypořádat s nedůvěrou místních obyvatel a s obecným přáním, co nejméně kácet dřeviny.

Centrem parku je nyní originální kavárna u památečního kamene slavnému přistěhovalci Hliníkovi, která slouží jako zázemí pro řadu kulturních akcí. Jitka Vejsadová chodí do Stromovky často, ale jak poznamenala, starý park se jí líbil víc. „Stromy jsou pěkné, cestičky upravené, ale dřív tu bylo daleko víc zábavy pro děti. Dneska je tady jedna prolézačka, kam bych vnuky nepustila. Park je pěkný, ale smutný a ti bezdomovci se tady toulají pořád,“ prohlásila.

Video: park Stromovka v Humpolci.

Park Stromovka v Humpolci. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Naopak odborník architekt Zdeněk Sendler, který se podepsal pod proměnu parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě, byl s parkem Stromovka spokojený. „Líbí se mi. Koncepce je vyvážená, nic bych nepřidal, neubral, ani nezměnil,“ konstatoval.

Komentovaná prohlídka Stromovky nebyla náhoda. Podle hlavní organizátorky soutěže Park roku a ředitelky Jany Šimečkové ze Svazu zakládání a údržby zeleně a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu se inspirativní komentované prohlídky před vyhlášením výsledků soutěže konají vždycky ve městě, které naposledy v soutěži zvítězilo.

Letos má Vysočina v soutěži dva adepty na úspěch. Pelhřimovský park mezi školami v Jirsíkově ulici a zahradu Rozmarýnek Petráveč. Deník o tom informoval.