Stejně jako Hájek, i jeho věkoví soukmenovci novinky čerpají především z klasických médií jako noviny, televize a rozhlas. „Informace o covidu čerpám z televize a rozhlasu. Jsem zastánce očkování. Vadí mi snahy některých lidí o různé dezinformace – třeba té paní, která přesvědčovala, že senioři umírají po očkování,“ sdělil třiaosmdesátiletý Pavel Iša z Třebíče.

Lidé v produktivním věku pak nejčastěji využívají internetové portály nebo informace přímo z webu ministerstva zdravotnictví. „Informace čerpám z televize, webových médií a také z internetových stránek ministerstva zdravotnictví. Vadí mi omezení a hlavně nejednotná pravidla při pořádání akcí a jejich neustálé změny,“ nastínila devětatřicetiletá koordinátorka Centra RUTH z Třebíče Helena Marečková.

Poslední větou rovněž nakousla problémy s informačním šumem, které se táhnou po celou dobu trvání pandemie. „V tématu covid se už neorientuje nikdo. Je problém najít informace, kterým bychom mohli věřit. A to se týká bohužel i ministerstva zdravotnictví, které mění pravidla ohledně opatření každou chvíli a jeho pokyny jsou nesrozumitelné. Sdělení tvoří několik stran textu, který vypadá pokaždé stejně, ale zásadní informaci najdete jdete až na konci,“ zamyslela se ředitelka havlíčkobrodské Galerie výtvarného umění Hana Nováková.

Lékaři a odborníci

Pro mnohé jsou tak jedinými důvěryhodnými zdroji zůstávají lékaři a odborníci. „Věřím lékařům a odborníkům. Získané informace si ale prověřuji. Nejčastěji se informuji na covid portálu. Je aktualizovaný a dozvím se tam vše potřebné. Pro informace na něj chodím z osobních důvodů i pracovních,“ uvedla ředitelka Novoměstských kulturních zařízení v Novém městě na Moravě na Ždársku Veronika Teplá.

Právě lékařům a expertům věří i dvacátníci. „Zdravotnická škola mě naučila hledat si ověřené informace a nevěřit každému článku na internetu.Uvěřím spíše slovům odborníků, lékařů, biologů, imunologů, kteří mají nesčetně více informací, než kdokoliv jiný. Jejich názory shromáždím a udělám z nich závěr,“ zamyslela se třiadvacetiletá studentka Gabriela Latzková ze Žďárska.

Nejmladší generace také využívá v posledních letech stále více oblíbený informační i zábavní kanál: YouTube. „Informace se snažím získávat z nezaujatých webů a od lidí. Mezi ně patří například publicista Luděk Staněk či youtuber Radovan Samotný,“ řekl jedenadvacetiletý student z Humpolce na Pelhřimovsku Josef Krajhanzl.

Jenže pandemie trvá již dlouho a touha po informacích u řady lidí vyprchala. „Občas si něco o přečtu na internetu. Říkám si, tohle je Jinak obecně se covidem už moc nezabývám,“ pokrčila rameny šestapadesátiletá Zdeňka Smejkalová z Okrouhličky na Havlíčkobrodsku.