Členové Fridays for future, Parents for future, Extinction Rebellion Pelhřimov a mimo jiné i tamní studenti totiž budou nakupujícím před supermarketem Kaufland v Pelhřimově rozdávat látkové eko-sáčky. „Při čtvrtečním odpoledním nákupu se v Pelhřimově bude nakupovat do látkových tašek a eko-sáčků na pečivo či ovoce a zeleninu. Vezměte si své nebo nějaké dostanete a podpoříte tím akci, kterou pořádají rodiče a studenti z Pelhřimova a okolí v rámci Týdne pro klima,“ informovala Zuzana Havlová z Rodinného centra Krteček.
Dobrovolníci, kteří se do akce zapojili, chtějí upozornit na nadměrné užívání plastových obalů. „Jako rodiče chceme učit své děti, že potraviny patří do látky nikoliv do igelitek a mikrotenových sáčků, které neprochází recyklací a končí na skládkách. Do látkových sáčků lze pečivo, ovoce či zeleninu nakupovat stále opakovaně a šetrněji k životnímu prostředí,“ prozradila organizátorka akce Lucie Křivohlavá, maminka tří dětí z Moravče, která působí ve spolku Parents for future.
Látkové sáčky, které budou rodiče i studenti rozdávat od 16.30 hodin před pelhřimovským Kauflandem, šili v minulém týdnu dobrovolníci. „Sáčků na rozdávání máme zhruba devadesát. Hlavní podíl na tom mají švadlenky z oboru oděvní technik-návrhář ze Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov, které šijí pod vedením Dagmar Marešové. Za pomoc jim moc děkuji,“ pochvalovala si Lucie Křivohlavá.
Ruku k dílu přiložili také studenti pelhřimovského gymnázia a žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Pelhřimov.
Samotnému šití předcházela ještě výzva o sběru nevyužitých látek či záclon. „Díky podpoře Rodinného centra Krteček se nám podařilo vybrat dostatečné množství látek. Někdo přinesl plnou tašku, někdo zase méně, ale látek se sešlo celkově hodně,“ doplnila Křivohlavá.
Prodejci pečiva i zeleniny a ovoce už tento způsob nákupu dobře znají, akci dokonce podpořila i místní pekařská firma Adélka Pelhřimov. „V naší prodejně v Kauflandu budeme zákazníkům do eko-sáčků, které si přinesou, anebo dostanou, dávat zdarma půlku chleba. Chceme je tak motivovat, aby k nám s těmito sáčky chodili víc a víc. Musím ale říci, že už je pár lidí, kteří si zvykli chodit nakupovat pečivo s látkovými pytlíky,“ přemítala Romana Teislerová z pekárny Adélka.
Touto akcí však podpora klimatu v Pelhřimově nekončí. „Rádi bychom působili na lokální politiky i celostátní politiky, aby vnímali problematiku změny klimatu. Výroba a následná likvidace použitých plastů ve spalovnách přidá celosvětově do ovzduší více než 850 milionů tun skleníkových plynů. To představuje ekvivalent znečištění, které za rok vypustí 189 nových 500megawattových uhelných elektráren. To je skrytý příspěvek využívání plastů k změně klimatu," řekla Lucie Křivohlavá s tím, že tato akce má za cíl upozornit na tuto problematiku.