Mimo jiné i proto, že jim výtažek z marihuany pomáhá při léčení zdravotních problémů. Řada z nich se domnívá, že je za takové pěstitelství žádný postih nečeká.

Pelhřimovská policie nám ale potvrdila, že výjimka v pěstování konopí neexistuje ani pro ty, kterým by marihuana mohla pomoci zlepšit jejich zdravotní stav.  „Marihuanu nelze legálně pěstovat, tudíž ani pro vlastní potřebu. Osoba, která návykovou látku pěstuje, porušuje zákon a dopouští se přestupku nebo trestného činu," uvedl vedoucí oddělení obecné kriminality z Pelhřimova Luboš Jakoubek. Pacienti tedy mají jedinou legální možnost, jak využít léčivých účinků marihuany, a tou je koupě přípravků s obsahem látek z konopí v lékárně.

Někteří pěstitelé ale nemyslí jen na sebe a svou „úrodu" nabízejí i po okolí. Pelhřimovští kriminalisté tento rok řešili už dva obdobné případy týkající se pěstování a distribuce drog.

Tento týden policisté zadrželi čtyřiadvacetiletého muže z Humpolecka, který má na svědomí distribuci drog a pěstování marihuany. Muž prodal během posledních čtyř let marihuanu za celkovou částku 17 600 korun. Další drogou, se kterou obchodoval, byl pervitin. Prodej pervitinu mu vynesl 11 000 korun. Marihuanu pěstoval na pozemku rodinného domu v obci na Humpolecku. Podle slov Luboše Jakoubka objevili kriminalisté v provizorním fóliovníku 12 rostlin konopí setého.

Mladík se ke svému činu doznal a hrozí mu trest odnětí svobody v délce dva roky až deset let. Navíc se nejednalo o žádného amatéra, jelikož během posledních tří let už byl za podobný přečin stíhán.

Druhý obdobný případ v této části okresu řešila policie v červnu, kdy byla v Humpolci odhalena velkopěstírna marihuany.

Aneta Slavíková