Ve většině případů se podle slov Petry Musilové jednalo o padlé stromy na silnicích. Hned několikrát bylo cílem hasičů také zajištění poškozené střechy. „V neděli dopoledne padl v Čížkově strom na osobní automobil. Při události se zranily dvě osoby,“ doplnila Musilová.

V okrese Pelhřimov se nejspíš jednalo o nejvážnější událost, kterou silný vítr způsobil. „O tom, že u nás spadl strom na auto, jsem slyšel pouze v rádiu, ale o koho se jednalo, nebo kde přesně se to stalo, nevím. Od rána jsem byl v práci, takže jsem zatím neměl možnost s nikým mluvit,“ komentoval nedávnou situaci v Čížkově starosta obce Miloslav Zeman.

Prozradil také, že tamní obyvatelé se navíc na půl dne ocitli bez elektřiny. „Strom spadl také na dráty elektronického vedení, takže v části obce nešel půl dne proud. Jinak o žádném případu, že by u nás vichřice vzala někomu střechu nebo podobně, nevím,“ informoval čížkovský starosta. Zhruba od 10 do 15 hodin nešel proud ani obyvatelům Nové Cerekve.

Na některých místech Vysočiny dokonce kvůli nedělnímu počasí uzavírali pro veřejnost hřbitovy. Například v Pelhřimově tomu tak ale nebylo. „Měli jsme to tak, jak říkali v televizi, že lidem nedoporučovali vycházet z domu a že je to na jejich zodpovědnost,“ řekl Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova.

I v Pelhřimově se ale v pondělí museli potýkat s následky vichřice. „Dnes v podstatě objíždíme město, zjišťujeme, co je potřeba uklidit a postupně začínáme likvidovat. Nemáme pohotovosti, takže až dnes postupně zjišťujeme v jakém stavu zeleň ve městě je,“ sdělil v pondělí Záběhlík.

Doplnil také, že pracovníci tamních technických služeb odklízejí větve a likvidují i spadlé stromy, které byly na městském pozemku. „Spadlé stromy jsme našli například v Dolnokubínské, Humpolecké a taky v Pražské ulici,“ vyjmenoval Záběhlík.

Největší nápor práce měli hasiči během nedělních dopoledních a odpoledních hodin. „Hasiči nadále odstraňují stromy a větve, které spadly na komunikace a brání plynulému provozu. Už to není tak časté, ale stále přijímáme události, které se udály v souvislosti s vichřicí,“ řekla v pondělí Petra Musilová.

Dodala, že prioritní pro hasiče v neděli bylo zprůjezdnění komunikací a řešení událostí, kde byl ohrožen lidský život, zdraví nebo majetek. „Pokud měla situace nižší prioritu, tak se případ odložil a řešili jsme ho například až v pondělí dopoledne,“ zmínila Musilová.

Práce hasičů určitě ještě nekončí. „Spousta lidí ještě například nebyla zkontrolovat své chaty. Předpokládám, že v průběhu tohoto týdne tedy ještě budeme přijímat hlášení o dalších problémech v souvislosti s nedělní vichřicí,“ přemítala Musilová.