Výstavu obrazů zvanou Z Vysočiny do Egypta doplní ukázky z autorovy soukromé sbírky artefaktů starého Egypta a Římské říše. K vidění tak budou dřevěná hlava z rakve mumie, váza z Achnatova města, talíře, jenž používali římští gladiátoři, či ostruha rytíře z Čech. „Poběží ve výstavním sále muzea na Dolním náměstí do 29. listopadu. Slavnostní zahájení výstavy za účasti autora se uskuteční v sobotu 4. listopadu ve tři hodiny odpoledne,“ informovala pracovnice humpoleckého muzea Kateřina Jančurová.

Malíř Ladislav Zápařka vyrůstal kousek od Barrandovských filmových ateliérů v Praze a již v šestnácti letech se seznámil s Janem Zrzavým, který ho přes rok učil, jak správně kreslit a malovat.

Vystudovaného ilustračního grafika a uměleckého keramika celý život provází umění, sběratelství a velká záliba v cestování. „Procestoval Japonsko, kde procházel jednu keramickou dílnu za druhou a čerpal inspiraci k vlastní tvorbě, sbíral kameny a starou keramiku. Postupem času se začal v malbě i sběratelství věnovat starému Egyptu a Římské říši,“ přiblížila umělcovy cesty Kateřina Jančurová.

Zápařka necestoval jen v zahraničí, ale také po Česku. V jeho dílech jsou k vidění krajiny na Vysočině, stará posvátná místa či staré plachetnice na moři. Všechna tato díla budou představena na listopadové výstavě právě v Humpolci.