Pravidelně sledované vodní plochy – vodní nádrž Sedlice, vodní nádrž Trnávka a lom Horní Cerekev – jsou, jak pelhřimovští hy-gienici ze vzorků odebraných v pondělí zjistili, čisté.

Bezpečné koupání v těch-to lokalitách potvrzují 
i usmívající se „smajlíci" na webových stránkách vysočinské hygienické stanice. „Z hlediska sinic tyto vody vyhovují. Lidé se tu mohou bez obav koupat," řekla Martina Fišarová z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Přestože na některých místech okresu koupací sezonu ještě nezahájili, tep-lota vody ve vodní nádrži Trnávka přilákala návštěvníky už minulý týden.

„Voda v Trnávce je krásná. Její průhlednost je momentálně do čtyř metrů. Teplota je stejná jako na konci loňské sezony, a to 21,2 stupňě Celsia," informovala Martina Fišarová.

Čistotu vody na Trnávce potvrzují i místní z Červené Řečice. „Ve středu jsem tam byl chytat ryby a musím říci, že voda byla nádherně čistá. Takovou snad ani
nepamatuji," pochvaloval 
si kvalitu vody místostarosta Červené Řečice Dušan Obranec.

Břehy Trnávky v těchto dnech neokupují pouze rybáři, ale míří k nim i milovníci koupání. „Když jsem byl na Trnávce rybařit, potkal jsem tam i několik plavců. Koupací sezonu tu někteří odvážlivci zahájili 
už minulý týden," prozradil Obranec.

Lom v Horní Cerekvi, který se může chlubit kvalitní vodou za celou loňskou i předloňskou sezonu, má dobrý rozjezd i letos.

„V tomto lomu mají pěknou vodu tradičně. Její teplota nyní lehce přesahuje 
19 stupňů Celsia a průhlednost má tři metry," uvedla Fišarová. Přestože vodní nádrž Sedlice má teď také veselého smajlíka, voda 
v této nádrži bývá přes léto, tak jako i ke konci loňské sezony, kvalitně horší.
Hygienici z Pelhřimovska kontrolují povrchové vody ke koupání každé dva týdny. „Pokud se kvalita vody
v některé ze tří sledova-ných vodních ploch v okrese zhorší, výjezdy do těchto lokalit za účelem odebrání vzorků tak budou častější," dodala Fišarová.

Informace o jakosti vody ke koupání na Pelhřimovsku budou zveřejňovány a aktualizovány v průběhu letní rekreační sezony 2016 na již zmíněných webových stránkách Krajské hygienických stanice Kraje Vysočina a na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Další odběry vzorků mají hygienici podle monitorovacího kalendáře naplánované na pondělí 27. června, 11. července, 25. července, 
8. srpna a 22. srpna.

Hygienici tento týden prověřili čistotu šestnácti rybníků, nádrží a lomů na Vysočině.