Krajská hygiena vydala zákaz koupání pro vodní nádrž Sedlice ve čtvrtek 23. srpna. „Voda v Sedlici neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví,“ upozornila mluvčí hygieniků na Vysočině Jana Böhmová. Zákaz koupání kvůli sinicím i nadále trvá pro rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku. Voda nevhodná ke koupání je podle hygieniků stále ve vodní nádrži Trnávka.

Kvůli horkému počasí se ale zhoršila kvalita vody i na jiných místech Kraje Vysočina. „Jedná se o rybníky  Ředkovec a Medlov a také o Koněšínskou pláž na Dalešické přehradě. Tyto tři sledované koupací plochy jsou nově od tohoto týdne zařazené do třetího stupně, který odpovídá mírně zvýšené pravděpodobnosti vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci,“ doplnila informace mluvčí.

Pouť se koná v Pelhřimově o víkendu 26. a 27. srpna. Ilustrační foto:
Uzavřené ulice i parkoviště. V Pelhřimově se chystají na pouť

V Novém Městě na Moravě naopak došlo ke zlepšení situace. „Na přírodním koupališti v Novém Městě na Moravě množství sinic a chlorofylu-a od posledního měření pokleslo. Místo je hodnocené druhým stupněm a po koupání lidem doporučujeme osprchovat se,“ komentovala Böhmová.

Pokud mají lidé zájem sledovat kvalitu vody v koupacích plochách na Vysočině, mají možnost na webových stránkách hygieny. Vzorky odebírali hygienici na vodních plochách v kraji v pondělí 21. srpna, další vzorky odeberou 28. srpna. Hygiena kontroluje kvalitu vody v téměř dvacítce vodních ploch na Vysočině.