Ten bude sídlit v poloroubeném Nápravníkově stavení, které je prohlášeno za kulturní památku. „Už máme dvě pěkné dobové postele, dále kolébku, skříň, díži, putýnky, cepy, kosu na obilí, sekery, krouháček na zelí i s letopočtem z počátku 19. století, necky, vanu, trakaře a další věci," uvedl František Kocman ze sdružení Castrum, které má spravovat stavení i nedaleký toleranční kostelík a případně také židovskou synagogu.

Exponáty už věnovala řada obyvatel, jejich seznam je na webu sdružení a jména dárců se pak objeví i ve skanzenu.
Podle Kocmana lidé mohou přispět i historickou fotografií či jiným materiálem se vztahem k Zichpili.

„Zajímají nás každopádně věci maximálně z první republiky, ne mladší," dodal humpolecký místostarosta Roman Brzoň.

Na skanzenu teď ještě probíhají přípravné práce. Má být slavnostně zpřístupněn 7. července a od té doby má mít 
v hlavní sezoně otevřeno každý den kromě pondělí. Ve stavení jsou k vidění relikty cihlové pece i kamen a části hliněných podlah.

„Určitě se na otevření skanzenu těším. Je dobře, když lidé uvidí, jak žili naši předkové," přivítal možnost navštívit stavení Josef Urbánek, který žije jen o pár domů dál a život na Zichpili si pochvaluje.

„Bydlíme tu už čtyřicet let 
a jsme tu spokojení. Je tu klid, a přitom kousek do města," dodal. Jediné, co mu vadí, je, že někteří řidiči v úzkých uličkách čtvrti nedodržují dopravní značení a například najíždějí opačně do jednosměrné ulice.

Parčík a dlažba

Cena oprav Nápravníkova stavení se podle Romana Brzoně blíží k milionu korun, přičemž asi polovinu z nich městu pomohou uhradit krajské a ministerské dotace. Místostarosta si cení i toho, že práci v hodnotě více než 100 tisíc korun odvedli svépomocí dobrovolníci. A dodal, že město nechce zkrášlit izolovaně jen Nápravníkovo stavení, ale celou Zichpil.

„Rádi bychom okolo skanzenu vybudovali parčík, kde by mohla stát případná replika sochy svatého Jana Nepomuckého, a prostor vydláždili kamenem, aby připomínal původní historickou podobu," nastínil plány Brzoň 
s tím, že by se pak v lokalitě mohly konat třeba středověké trhy.

Celou historicky cennou čtvrť Zichpil, která se nachází mezi Horním náměstím a hřbitovem, pak chce město prohlásit za památkovou zónu. Zažádalo o to už před lety, ale památkáři jako jeden z protiargumentů uvádějí, že řada cenných domů byla v nedávné minulosti buď stavebně „znehodnocena" modernizací, nebo chátrala.

Ve snaze zachránit aspoň to, co zůstalo, humpolečtí zastupitelé už v zimě odsouhlasili koupi jednoho ze zanedbaných pozemků na Zichpili za čtvrt milionu korun. Teď zbývá ještě řešit problém s provizorní příjezdovou komunikací od hřbitova, která je příliš úzká pro obousměrný provoz.

Jan Mazanec