Výsledkem jejich snažení jsou voňavá perníková kamna ve velikosti skutečných kachlových a v neposlední řadě také nový český rekord, který zvědavci mohou od pondělního dopoledne obdivovat v humpoleckém infocentru. V lednu se rekordní kamna stanou součástí muzejní expozice.

Jak na slavnostním odhalení perníkových kamen uvedla autorka nápadu a zároveň ředitelka humpoleckého infocentra Marcela Kubíčková, myšlenka se v její hlavě zrodila již před čtyřmi lety. Letos se k tomu přidal ještě nápad Kateřiny Jančurové z humpoleckého muzea, která vymyslela, že by kachle mohli péct obyvatelé Humpolce.

A právě díky tomu si originální počin zasloužil zápis do České knihy rekordů. 
„V knize už je asi dvoutunová perníková chaloupka, která byla ale dělaná na zakázku za účelem nového rekordu. 
V tomto případě byl cíl jiný, 
a sice zapojit Humpolecké do společné práce, která je před Vánoci spojí a navodí pěknou atmosféru," podotkl, v čem spočívá výjimečnost humpoleckých perníkových kamen, Luboš Rafaj z pelhřimovské Agentury Dobrý den.

Od letošního října se na pečení perníkových kachlů podílely jak skupiny, tak jednotlivci. Například devět perníků je z kuchyně Denního centra pro děti a mladé lidi s postižením Medou. „Paní Kubíčková za námi přišla 
s nápadem a my se rádi zapojili. Pečeme totiž každé úterý a všechny nás to moc baví," usmála se ředitelka Medou Zuzana Žaloudková.

Perníková kamna, která si upekli obyvatelé Humpolce, byla včera „posvěcena" také z vyšších míst. Slavnostní okamžik si totiž nenechali ujít ani představitelé města, kteří také přispěli svou troškou do mlýna. „Asi něco dostaneme," předvídala Marcela Kubíčková, než jí starosta města Jiří Kučera předal perníkový znak Humpolce. „Paní místostarostka řekla, že mně pečení a zdobení nesvěří, tak se toho chopila žena 
a takhle to dopadlo," smál se.

Místostarostka Lenka Bartáková upekla i další, menší perníčky, které jako dárek 
z Humpolce věnovala i pel᠆hřimovské agentuře Dobrý den. „Můžu vám slíbit, že perníčky pověsím na tom nejlepším místě pelhřimovského vánočního stromku," zavtipkoval přátelsky na účet známé rivality mezi Humpolcem a Pelhřimovem Luboš Rafaj.

Jiřího Kučeru ještě napadlo, jak dlouho taková perníková kamna mohou odolávat zubu času. Kubíčková odhadla, že Humpoleckým by jejich spolupráci mohla připomínat pět až šest let.