Zastupitelé města totiž minulý týden schválili zařazení dotačního programu Trenéři mládeže do rozpočtu Humpolce na rok 2013.
Převážná většina humpoleckých trenérů mládeže pracuje zadarmo. Funguje to tak například ve Fotbalovém klubu Humpolec.
„Trénování je velká zodpovědnost a stojí hodně volného času včetně víkendů, kdy se jezdí po turnajích. Často se jako trenéři hlásí rodiče jednoho z dětí. Mají tedy jinou motivaci než finanční, ale není jich tolik a další trenéři se špatně shánějí," komentoval zastupitel a trenér humpolecké juniorky Imrich Brdečka.
„S penězi od města by to mohlo být snazší. O práci trenéra by pak mohli mít zájem třeba vysokoškolští studenti," dodal Brdečka.
Předkladatelem návrhu je místostarosta Roman Brzoň. „O dotace si budou moci jednotlivé oddíly požádat, musí to ale stihnout do uzávěrky sedmnáctého září. Poskytnuté finanční prostředky budou součástí rozpočtu na rok 2013," sdělil.
Návrh počítá se dvěma variantami. Zaprvé by trenéři byli placeni od hodiny buď částkou padesát, nebo sto korun. Ve druhé variantě by výši odměny určoval oddíl podle výše ročního příspěvku od města.
Náklady: půl milionu
Podmínkou finanční podpory musí být uzavření pracovněprávního vztahu, trenér by tedy byl zaměstnán zřejmě na dohodu o provedení práce. Ta je však omezena počtem odpracovaných hodin za rok nebo částkou vydělanou za měsíc.
Podle předběžného součtu hodin tréninku všech humpoleckých oddílů by trenérům mládeže bylo třeba při sazbě padesát korun za hodinu uvolnit přes půl milionu korun.
Návrh oceňuje například předseda Lawn Tennis Clubu Humpolec Libor Novák. „Trenéři u nás sice peníze dostávají, potažmo jsou placeni rodiči dětí, ale velmi by nám příspěvek pomohl. Rodiče by nemuseli platit takové peníze, trenéři dětem zase budou moci dát víc hodin. Velmi si tohoto nápadu vážíme," pochválil dotační program Novák.
V oddíle volejbalu Tělovýchovné jednoty Jiskra Humpolec trénují všichni dobrovolníci bez nároku na finanční odměnu.
„Každá koruna dobrá, ale na druhou stranu stálé odměny za tuto práci nejsou důležité. Je potřeba, aby trenéry trénovat bavilo a dělali to rádi i zadarmo. Jsme vděční za příspěvky na děti, za které jim můžeme koupit nějaké vybavení. Kdybychom na tyto účely a také na dopravu dostávali více peněz, mohli bychom snížit členské příspěvky, které jsou pro sociálně slabší rodiny vysoké a zatěžují rodinný rozpočet. A to přestože nezahrnují pronájem haly, protože ten platit nemusíme. Také bude dobře, když z peněz něco zbyde pro pomocníky, které občas například při soutěžích potřebujeme," podotkla k dotačnímu programu trenérka volejbalu mládeže Eva Vodová.
Dominika Dufková