Humpolečtí se k této akci připojí v sadu u budovy střediska volného času a Pelhřimovští v tamních Městských sadech. Na obou místech začnou férově snídat a ochutnávat připravené dobroty úderem deváté hodiny ranní.

Humpolec a Pelhřimov se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele a pěstitelky, jejichž plodiny se dostávají na jejich stůl. „S některými známými se vídám pravidelně jen jednou za rok, a to právě na férovém pikniku, ze kterého se už stává tradiční záležitost. Stejně jako z mých mrkvových muffinů plněných čerstvým sýrem, které budu připravovat i letos,“ prozradila organizátorka humpolecké férové snídaně Vendula Marešová. Dodala také, že se těší až společně s přáteli posnídá venku, zahraje si mölkky a děti se budou moci vyřádit na hřišti.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány.

Akce se koná v Česku již posedmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. „Férová snídaně začínala v roce 2011 se 41 zapojenými městy, loni už snídalo přes 6 500 lidí na 161 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí a že se chtějí do Férové snídaně zapojit,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.