Ze dvanácti odevzdaných návrhů vybrala odborná porota dva, které doporučila k dalšímu zpracování. Humpolečtí se tak v budoucnu dočkají nové podoby tohoto parku.
První vítězný projekt vypracovali Jakub Popela, Alena Hrabětová a Pavel Popela. Autorem druhého vítězného návrhu je Luděk Rýzner z firmy OK Plan Architects společně se spoluautory Františkem Čekalem, Helenou Pasáčkovou a Barborou Stejskalovou.
„Veřejná prezentace výsledků této soutěže se uskuteční v úterý od osmnácti hodin přímo v parku Stromovka. Poté budou jednotlivé návrhy revitalizace vystaveny v muzeu na Horním náměstí. Byli bychom rádi, kdyby se lidé k návrhům vyjádřili. Výsledky soutěže budeme také projednávat na veřejném zasedání zastupitelstva, které se koná ve středu 24. září," informoval o dalším osudu plánované revitalizace Stromovky starosta Jiří Kučera a dodal, že právě zastupitelé vyberou jednoho výherce, kterého následně vyzvou k vypracování územní studie parku.
Mezi podmínkami soutěže s názvem Obnova zástavby a parku Stromovka v Humpolci je uvedeno, že v minulosti bylo toto území zastavěné, následně bylo asanováno a přeměněno na park. Zmíněná zástavba by se nyní měla obnovit.
S ohledem na okolí
„Zastavěná plocha, s níž se každý z návrhů vypořádal jinak, by neměla přesáhnout rozlohu větší, než je jedna třetina celkové plochy. Počítá se tu s městskými domy, jejichž stavba bude podřízena stanoveným regulacím," zmínil architekt Petr Machek, který se podílel na přípravě soutěže.
Hlavní ideou je uchovat část Stromovky s kvalitní vzrostlou zelení. Navržené městské domy by měly zapadat do okolního prostředí a v potaz by se měla vzít i blízkost historického centra města. Projekt parku by měl respektovat také hlavní pěší tahy – především propojení sídliště Na Rybníčku s ulicí Rašínova a s Dolním náměstím.
Počítá se i se zachováním parkovacích míst, případně s jejich navýšením s ohledem na záměr rekonstrukce Rašínovy ulice, jenž byl už vloni vyvěšen na webu Váš názor, kde o něm bylo možné diskutovat.
Nicméně s úpravami ulice Rašínova nemuseli soutěžící ve svých návrzích na revitalizaci Stromovky počítat.
Naopak bylo nutné, aby architekti do své soutěžní studie zahrnuli plánovanou stavbu kruhového objezdu na křižovatce ulic Kamarytova a Jana Zábrany.
„Soutěže jsme se zúčastnili proto, že nám přišlo zajímavé zamyslet se nad spojením veřejného prostoru – parku – a soukromého prostoru – domů. Náš návrh se snaží najít míru mezi právě tímto propojením. Park tu vidíme jako čistě městský, velmi prostupný park, kam se lidé chodí bavit, kam chodí relaxovat," uvedla Alena Hrabětová, která patří mezi autory prvního vítězného návrhu.
Jak už bylo zmíněno, autorem druhého vítězného návrhu je Luděk Rýzner spolu s Františkem Čekalem, Helenou Pasáčkovou a Barborou Stejskalovou. „Základní koncepční myšlenka naší studie je zachovat co největší část parku, který je pro město velmi významný, a lidem ho zatraktivnit tak, aby se zde rádi zdržovali," shodli se tito autoři.
Stromovka si obnovu zaslouží
Vyhlášení veřejné architektonické soutěže podle slov starosty Humpolce není obvyklé. „Impuls na uspořádání veřejné soutěže na obnovu parku Stromovka vzešel ode mě. Po schválení stavby věže na Orlíku za mnou přišli místní architekti s tím, že navrhují na tuto realizaci uspořádat právě veřejnou soutěž. Jenže to už bylo pozdě, projekt vyhlídkové věže byl v pohybu. Nicméně mě napadlo, že by se tato soutěž mohla vyhlásit na obnovu parku Stromovka, který ji potřebuje," přiblížil Jiří Kučera.
Ten dále dodal, že druhým důvodem k rozhodnutí vyhlášení soutěže na revitalizaci Stromovky je aktuální zpracovávání nového územního plánu.