V sobotu se pak expozice otevře široké veřejnosti v rámci akce Den a noc v muzeu.

Tato nová expozice nahradí stávající expozici hudebního skladatele Gustava Mahlera. Ta bude umístěna v jeho rodném domě v Kalištích.

„Už před x lety jsme ještě s paní Stehnovou (bývalá vedoucí humpoleckého muzea, pozn. red.) navštívily muzeum v Písku, kde nás zaujal malý koutek s expozicí vypovídající o praní. Nám se to tenkrát moc líbilo, a tak jsme si řekly, že bychom něco podobného mohly vytvořit u nás, ale o šití. Takže už od té doby jsme cíleně sbíraly exponáty k této tematice. Ale neměly jsme volné prostory," popsala začátek nápadu na novou expozici vedoucí humpoleckého muzea Dagmar Kluchová.

Loni se ale situace ohledně volných prostor pro plánovanou expozici změnila. „Panu Kutišovi a jeho kolegovi, kteří se ujali provozování Mahlerova rodinného domu v Kalištích, jsem nabídla, jestli by si právě tam nechtěli nainstalovat naši expozici Gustava Mahlera a to z toho důvodu, že se naši návštěvníci často ptali, proč tato expozice je u nás a ne v Kalištích," vysvětlila Kluchová.

A protože také hosté rodného domu Gustava Mahlera v Kalištích tuto expozici hledali, tak slovo dalo slovo a došlo k přesunu Mahlerovy expozice do Kališť. Humpoleckému muzeu se tak uvolnilo místo pro realizaci plánu.

„Expozice je vytvořena jednak jako interiér běžné místnosti, zhruba tak z poloviny minulého století, kde lidé žili a kde zároveň provozovali své řemeslo. Na jedné půlce místnosti pracuje muž-švec, na druhé hospodaří žena-švadlena," nastínila vedoucí muzea.

Kromě této spíše dobové části se mohou návštěvníci těšit na výstavu starých žehliček, protože s šitím souvisí i žehlení. A také praní. Proto zde bude možné vidět například necky a valchy.

Unikátní kamna

„Mně se samozřejmě líbí celá expozice, ale nejvíce mě nadchla úžasná litinová kamna na žehličky. Toto monstrum váží asi 120 kilo a moji silní kolegové se pořádně zapotili, než kamna umístili na správné místo," upozornila na jeden z unikátů nové expozice vedoucí humpoleckého Městského kulturního a informačního střediska Marcela Kubíčková.

Tato kamínka, na jejichž strany se zavěšovaly žehličky tak, aby se jejich spodek nahřál k žehlení, byla podle slov Dagmar Kluchové už po léta ve sbírkách humpoleckého muzea, které je ale získalo ve špatném stavu. Muzeum je nechalo opískovat a svépomocí je dokázalo opravit.

Expozici rovněž doplní informativní texty o šití, ševcovství i o žehlení. Dagmar Kluchová prozradila, že v textu o historii šicích strojů se objeví zmínka o známé singrovce pojmenované podle vynálezce Singra, který prý byl také velký proutník. „Při pátrání jsme se dozvěděly, že střídal milenky, manželky a celkem měl asi čtyřiadvacet dětí," poznamenala Kluchová. Mezi texty bude k vidění i kopie nejrůznějších historických listin patřících humpoleckým rodákům, kteří měli se šitím co do činění.

S přihlédnutím k moderním trendům nebude v nové expozici nouze o možnost vyzkoušet si na různých interaktivních prvcích vlastní zručnost.

„Novou expozici samozřejmě vítám. Myslím si, že je dobře, když se sbírky obmění, protože díky tomu je možné oslovit další potencionální návštěvníky," uvedl starosta Humpolce Jiří Kučera.

Celý projekt humpoleckého muzea je podpořen také Krajem Vysočina.

Aneta Slavíková