Akce nesoucí název Sněhuláci pro Afriku si klade za cíl přepravit čtyři kontejnery čítající zhruba 1600 kol pro děti do Gambie. Do projektu se zapojilo přes 230 škol z celé České republiky spolu s dalšími organizacemi. Z okresu Pelhřimov své sněhuláky postavili a ještě budou stavět žáčci Mateřské školy Bambi kindergarten v Humpolci.

„Už jsme stihli postavit dva sněhové sněhuláky, kteří nám ale během teplotně nadprůměrného uplynulého víkendu bohužel roztáli. Pravidla akce nám ale dovolují tvořit sněhuláky v závislosti na počasí, takže doufáme, že ještě nasněží. Několik sněhuláků jsme vyrobili také při výtvarných dílnách a ještě se chystáme na pečení, které děti vždy velice baví," prozradila ředitelka humpolecké Mateřské školy Bambi kindergarten Klára Pospíšilová s tím, že už nyní za všechny vyrobené sněhuláky vybrali 550 korun.

Každý zájemce o stavbu sněhuláka totiž zaplatí startovné ve výši padesáti korun či dobrovolný finanční příspěvek podle možností stavitele. Vybrané peníze pak poputují na zaplacení přepravy kol dětem do Gambie.

Součástí projektu Sněhuláci pro Afriku je také tipovací soutěž, v níž zájemci mohou zkusit odhadnout, kolik sněhuláků celkem účastníci akce postaví. Rovněž se bude konat soutěž o nejoriginálnější sněhuláky republiky. Každá škola může nominovat svůj nejzdařilejší výtvor a veřejnost pak může na webových stránkách hlasovat pro ten nejlepší.

Sněhulák s ňadry

„Zatím jsme do soutěže žádné snímky našich sněhuláků neposílali, ale určitě to máme v plánu, už jsme vybrali i předběžné kandidáty. Je jimi sněhulák s ženskými ňadry, na jehož stavbě se podílel tatínek našeho žáčka, a také sněhulák, který stál na zahradě naší školky," usmála se Pospíšilová a dodala, že letos se projektu zúčastnili poprvé, moc se jim zalíbil a chtěli by se do něj zapojit i v dalších letech.

Podle pravidel projektu nemusí stavitelé tvořit sněhuláky během jednoho shodného termínu, ale školy i organizace si mohou zvolit vlastní termín s přihlédnutím k jarním prázdninám, aktuálním sněhovým podmínkám či k dalším faktorům.