„Křížová cesta má u našich klientů úspěch,“ prozradila vedoucí Astry Bohuslava Medová s tím, že senioři poprvé novinku viděli na Zelený čtvrtek a moc se jim líbila.

Inspirací pro novou křížovou cestu v Humpolci byl reliéf v kapli ve Frýdku Místku. „Protože je tato kaplička maličká, zvolili jsme takový formát, který bude vzhledem k prostoru vkusný,“ popsal Jozef Michalíček, který se spolu se svou manželkou a dalšími dobrovolníky podílel na vzniku humpolecké kapličky a sám vytvořil křížky u každého ze čtrnácti obrázků.

Realizace samotné kapličky byla podpořena z Tříkrálové sbírky v roce 2013. „Kus práce udělal restaurátor Jan Vlach, který dal prostoru výsledný vzhled. Jen naplánovanou křížovou cestu jsme před manželčiným odchodem do penze už nestihli,“ zavzpomínal na rekonstrukci Jozef Michalíček.

Právě jeho manželka byla jednou z hlavních iniciátorek výstavby humpolecké kapličky. „Když jsme v rámci různých pracovních cest po republice navštěvovali domy s pečovatelskou službou, často jsme v nich na kapli narazili. U nás v Humpolci nic takového nebylo, a to nám bylo líto, protože řada našich klientů nemohla kvůli zdravotním potížím vyhledat duchovní podporu přímo v kostele,“ zavzpomínala na hlavní impuls bývalá vedoucí Charitní pečovatelské služby Marie Michalíčková.

V budově, ve které sídlí denní centrum pro seniory při Oblastní charitě Havlíčkův Brod Astra i domov s pečovatelskou službou, byl dlouhou dobu nevyužívaný prostor bývalého sklepa. Díky Marii Michalíčkové a jejímu manželovi, kterého požádala o pomoc, začala realizace humpolecké kapličky. „Zapojila se řada lidí. Tehdy jsem pracoval v humpoleckých technických službách, a jelikož se jedná o budovu města, pustili jsme se s kolegy za podpory města do zednických a elektrikářských prací,“ popsal začátek úprav Jozef Michalíček.

Denní centrum Astra mám pro seniory v rámci měsíčního programu připraven pravidelný křesťanský klub. I díky němu má kaplička vždy plno. „Není problém sem přivést kolem osmnácti lidí. Myslím si, že víru v sobě má hodně seniorů, ale ne všichni mohou navštívit kostel. Proto jsou moc rádi, že tu kaplička je,“ dodala pracovnice denního centra pro seniory Astra Dagmar Arnotová.