Spolupořadatel Tomáš Voplakal některé z nich prozradil, jiné si však ponechal jako překvapení pro závodníky. Ti se na start postaví zítra v 11.30 hodin 
u hřiště házené v Humpolci. Prezence cyklistů začíná již v 10 hodin.

Hlavní inovace letošní Humpolecké 50 se týká měření času. „Ač je závod určen především pro amatéry, pracujeme na tom, aby měl současně profesionální nádech. Přicházíme proto 
s přesným čipovým měřením času," nastínil ředitel závodu Libor Voplakal.

Jak dále podotkl, samotná trasa se oproti loňskému roku nezměnila. Kudy povede, se zájemci mohou dozvědět na webových stránkách soutěže. Okruh měří pětadvacet kilometrů. Ti, kteří sbírají body v rámci sportovního poháru Triatlet Humpolecka, musí povinně zdolat okruhy dva, tedy padesát kilometrů.

Závodníci budou rozděleni do šesti kategorií, a to junioři do 18 let (25 km), muži od 18 do 49 let, muži 50+, ženy bez rozdílu věku (všichni 50 km), hobby muži bez rozdílu věku (25 km) a hobby ženy bez rozdílu věku (25 km). „Na své si ovšem přijdou i děti v rámci dětské Humpolecké padesátky," dodal Tomáš Voplakal s tím, že registrace na dětský závod je v plánu od 8.10 do 8.40 hodin, přičemž odstartováno bude v devět hodin. Malí cyklisté dle věku poměří své síly v lesoparku pod Orlíkem na trasách dlouhých 250 metrů, jeden kilometr a dva kilometry. Ti nejmladší se „utkají" přímo na hřišti házené.

Kdo by ještě soutěžení neměl dost, může se vyřádit i v depu po závodu, kde budou připraveny doprovodné soutěžní disciplíny. „Nechce-me odkrývat všechna překvapení, nicméně můžeme jmenovat například klání 
v jízdě na zadním kole či výměnu duše na čas," uvedl pro představu Tomáš Voplakal. Vzápětí zmínil, že mimo „vážné" kategorie vypisují i soutěž o nejbláznivější cyklistický outfit.

„Ne všichni tudíž musí dorazit ve standardních cyklodresech," usmál se. Jak bratři ještě dodali, Humpolecká 
50 cílí primárně na amatérské závodníky, avšak každoročně se jí zúčastňují 
i profesionálové, a to nejen z regionu.

Loni závody ovládl Jan Písař v rekordním čase 2:01:05 hodin. „Uvidíme, zda dorazí i letos a své prvenství obhájí. Vypsali jsme dokonce prémii pro toho, kdo stávající traťový rekord překoná," motivoval potenciální soutěžící Libor Voplakal.

Zítřejší cyklomaraton je součástí poháru Triatlet Humpolecka a současně ho i uzavírá. Sérii zahájil v květnu cyklozávod Bruncap, poté následoval trailový Běh kolem Orlíku, v půli léta se uskutečnil triatlon Ironie Man Plačkov, po němž bude následoval MTB štafetový závod dvojic Vystrkovská 250. V prosinci se ještě bude konat (Vá)Noční běh, který konečným pořadím závodníků již nezamíchá.