O zrušení víkendové pohotovosti k poslednímu prosincovému dni rozhodli tamní zastupitelé. „Osobně je mi líto, že Humpolec o lékařskou pohotovost přijde. Na druhou stranu se jedná o nestandardní a neúplné řešení, které za současných podmínek nemá budoucnost. Nezbývá, než přizpůsobit se systému,“ okomentoval verdikt zastupitelů místostarosta Tomáš Křišťan. Což znamená, že pacientům, kterým se o víkendu přitíží, nezbyde, než vydat se za ošetřením do pelhřimovské či havlíčkobrodské nemocnice.
Staří lidé budou závislí na druhých
Lidé nad touto skutečností rozhodně nejásají. „Je to škoda. V takto velkém městě by pohotovost chybět neměla. Asi nejvíce to pocítí staří lidé, kteří kolikrát nebudou mít jak se do sousedního města dostat,“ řekla Deníku Monika Hanousková.
Podobně se vyjádřili i další oslovení. Ti přitom neviní ani tak neúspěšný pokus humpoleckých radních jako spíše rok starý verdikt krajské generality. Humpolečtí vzali vloni tuto službu na svá bedra právě poté, co vysočinští představitelé rozhodli o fungování LSPP pouze v krajských nemocnicích. Tehdejší prohlášení radních znělo jasně: Vyzkoušíme to a uvidíme.
Čísla, která nasbírali, je nepotěšila. Během sledovaných osmi měsíců vyhledalo lékařskou pomoc 414 lidí, z nich 98 vůbec nepocházelo ze spádového obvodu. V průměru přišlo osm pacientů denně.
Ještě záporněji než nízké vytížení humpolecké LSPP vypadají s ním spojené ekonomické ukazatele.
Z původně předpokládaných 400 tisíc korun, které měly ročně na dofinancování pohotovosti stačit, se vyklubal milion. Na který by zůstali Humpolečtí prakticky sami.
Z dvaceti okolních vesnic, do nichž dorazila prosba o podílnictví na úhradě ztrátového provozu, se uvolily doplácet 654 korun za každého ošetřeného jen Jiřice, Komorovice, Proseč a Koberovice.
Raději do nemocnice
„Většina lidí beztak jezdí do Pelhřimova, dostane se jim tam veškeré péče. Navíc nikde není psáno, že se platba nebude zvyšovat či že služba v Humpolci za dva roky stejně neskončí,“ odůvodnil senožatský starosta Zdeněk Vaněk odmítnutí přispívat na provoz městské pohotovosti.
Když se všechny tyto záporné ukazatele sečetly, humpolečtí zastupitelé po krátké debatě odhlasovali zrušení LSPP v poměru 11:4.
Mezi těmi, kteří zvedli ruku, byl i starosta Jiří Kučera. „Službu jsme tu zkusili udržet, protiargumentů prostě bylo příliš. Navíc nelze donekonečna dotovat nesystémové řešení,“ řekl Kučera.
Ten vzápětí zdůraznil, že pacienti na holičkách nezůstanou. „Je fakt, že dostupnost péče se zhorší. V nemocnici se ale lidé dočkají komplexní péče. A máme tu středisko záchranné služby, o ohrožení života nemůže být řeč,“ konstatoval Kučera.
Zastupitel Václav Janeček, který je zároveň ředitelem Zdravotních služeb města, se kvůli střetu zájmů zdržel hlasování. „Zrušení LSPP je ale každopádně škoda. Co jednou zanikne, to se bude těžko obnovovat. A tak velké město podle mě pohotovost potřebuje,“ namítl Janeček.