Plánuje tam totiž vytvořit zhruba třicet nových parcel pro zájemce o stavbu rodinných domů. V ulici Emericha Dítěte bylo již dříve prodáno dvaadvacet pozemků.

„Vyčlenili jsme půl milionu korun na projekt základní technické vybavenosti (ZTV) a dalších osm milionů dvě stě tisíc korun na výkup pozemků," sdělil místostarosta města Květoslav Namyslo. Jak dále uvedl, město by rádo, pokud se tuto změnu podaří zakotvit v územním plánu, snížilo požadavek minimální výměry na novou stavební parcelu na šest set metrů čtverečních.

„Je to proto, že ne každý zájemce o stavební parcelu požaduje u domu velkou zahradu. Chceme lidem nabídnout jak menší pozemky, tedy od těch šesti set metrů, tak větší, aby se sami podle svých možností mohli rozhodnout, který si zvolí," vysvětlil Namyslo.

Budou regulace?

Co se týče otázky regulace budoucích staveb v této lokalitě, místostarosta řekl, že zatím tento bod neřešili. Stavba rodinných domů v lokalitě Podhrad ale již jistým regulacím podléhá.

„Domnívám se, že v tomto případě nebudeme k výrazným regulacím přistupovat. Jde o rozsáhlou lokalitu, v níž by se stavba zřejmě i obtížně regulovala. Navíc si myslím, že regulativa by možná zabrzdila přísun lidí, kteří by tu měli zájem stavět," zapřemítal Namyslo.
Ten dále zmínil, že zatím není jasné, kolik nové parcely budou stát. „Buď bude prodej pokrývat náklady, nebo se na podporu výstavby zastupitelstvo rozhodne cenu snížit.

Rozhodování přijde na řadu, až budeme vědět, kolik činily náklady a jaká je v danou chvíli situace na trhu s pozemky," nastínil místostarosta Namyslo. Do budoucna město Humpolec plánuje další přípravu pozemků k prodeji pro stavbu rodinných domů.

„Zatím přicházejí v úvahu tři další lokality. Na první 
z nich už máme zastavovací studii. Jedná se o prostor mezi závodištěm a ulicí Lužická, kde by mohlo vzniknout třináct až patnáct parcel. Nyní 
se jedná s vlastníky pozemků o výkupu," zmínil starosta Humpolce Jiří Kučera.
Jako druhou možnou lokalitu uvedl současné pole za takzvanou doktorskou bytovkou ve směru k železnici po levé straně ulice Jihlavská.

Tuto lokalitu lze ale zastavovat až po ukončení církevních restitucí. „Rovněž je k dispozici soukromý projekt od architekta Jána Strculy na výstavbu rodinných domků. Jde o typ staveb, který je k vidění například na sídlišti u Nymburka. Jedná se o sedmnáct typových pasivních domů. Ty by mohly stát na nynější louce nad vlakovým nádražím, odkud je krásný výhled. Na umístění domů a základní technické vybavení je vydáno územní rozhodnutí. Byl by to nový typ bydlení, moderní a netradiční. Vzhledem k tomu, že se jedná o projekt soukromé firmy,který je momentálně nad finanční možnosti města, byli bychom rádi, kdyby se našel investor, který by projekt koupil, domy postavil a prodával je zájemcům," prozradil starosta Humpolce.