Výhrady ke koupi však má opoziční zastupitel Petr Machek. Na zastupitelstvu se hlasování zdržel. „Jsem pro to, aby město budovu vlastnilo. Má pro nás význam. Zároveň však vidím velké ale. Nechtěl jsem to koupit za každou cenu. Nemyslím si, že je dostatečně zdůvodněná. Za mě je to nejasné,“ zkritizoval Machek.

V pelhřimovské nemocnici mají novou silnici.
Pelhřimovská nemocnice má novou silnici, vede kolem akutní medicíny

Zároveň mu to připadá do budoucna nezodpovědné. „V Humpolci musíme řešit i další investice. Navíc rozdělanou práci dostane nové zastupitelstvo. A nikdo neví, kdo tam bude sedět. Tohle téma je trochu kontroverzní, nemělo by se tedy rozhodovat před volbami,“ uvedl Machek s tím, že podle něj na desítky milionů korun vyjdou i navazující rekonstrukce.

Historie Spolkového domu v Humpolci

- vznikl v roce 1899

- stály za tím humpolecké spolky

- sloužil jako prostor pro společenské a kulturní akce

- ve druhé polovině dvacátého století v něm sídlilo také kino

- v osmdesátých letech začal chátrat, hrozila mu demolice

- zachránili ho manželé Vaňkovi, dům koupili a zrekonstruovali

- loni oznámili, že dům už nemají zájem provozovat

- nyní se o historický objekt bude starat přímo město Humpolec

Spolkový dům zatím zásadní opravy nepotřebuje. Místní se v něm nadále dočkají plesů, tanečních kurzů i jiných kulturních akcí. „Umím si představit, že bychom tam ve spolupráci s místními základními a středními školami pořádali i společenskou výchovu pro naše děti. Učily by se třeba stolování nebo základy etikety,“ přiblížila místostarostka Alena Kukrechtová.

Do budoucna si však budova přesto úpravy vyžádá. „Je nyní provozuschopná. A pokud chceme, aby tomu tak zůstalo a nadále se rozvíjela, budou rekonstrukce potřeba,“ připustil už dříve pro Deník starosta Karel Kratochvíl. Osmadvacet milionů město přitom rozdělí na dvě splátky. "Polovinu zaplatíme letos a druhou v příštím roce,“ dodal Kratochvíl.

Změna majitele se zamlouvá Tomáši Jůzlovi. „Na plesy tam chodím hojně a rád. Například rybářské nebo myslivecké. Za mě je budova dostačující, vizuálně bych nic neměnil. Ale nevím, v jakém stavu je například půda nebo střecha. A i když se asi neví, kolik peněz spolknou rekonstrukce, tak by se oddalování koupě jen prodražilo,“ vyjádřil svůj názor místní muž.