V Humpolci se při posledních volbách do zastupitelstev obcí v roce 2010 dařilo hlavně osobnostem bez politické příslušnosti. Ty v městském zastupitelstvu obsadily celkem devět křesel z celkových jednadvaceti.

Politickou stranou s největším počtem zastupitelů je nyní v Humpolci Občanská demokratická strana. Za ni se do zastupitelstva probojovalo sedm zástupců, z nichž dva jsou bez politické příslušnosti. Kandidátku ODS do letošních komunálních voleb nově vede učitelka a zástupkyně ředitele základní školy Alena Kukrechtová, která na tomto postu vystřídala současného starostu města Jiřího Kučeru. Ten ve své funkci po dvanácti letech končí, na současné kandidátce je na čtrnáctém místě.

Dobré předpoklady

„Alena Kukrechtová je vzdělaná, inteligentní a pracovitá žena, na jejímž dosazení do čela kandidátky jsme se shodli. Trendem poslední doby sice je dosazovat do politiky více žen pomocí různých kvót, ale takto jsme nad tím vůbec nepřemýšleli. Je to osoba, která má v Humpolci vysoký kredit a podle nás má pro tuto pozici dobré předpoklady," uvedl předseda místního sdružení ODS, knihkupec a současný humpolecký zastupitel Karel Kratochvíl, jehož jméno je na kandidátce ODS na druhém místě.

Kratochvíl také doplnil, že humpolecká ODS by byla spokojená s výsledky voleb, pokud by se jí podařilo obhájit úspěch z těch minulých.

Humpoleckou kandidátku České strany sociálně demokratické letos povede Lenka Bartáková. Tato žena je nyní členkou tamního zastupitelstva. ČSSD se v roce 2010 podařilo získat pět křesel. Současní zastupitelé za ČSSD jsou bez politické příslušnosti.

Tajemník pelhřimovského okresního výkonného výboru ČSSD Čestmír Špička podotkl, že humpoleckou ČSSD uspokojí, pokud v těchto komunálních volbách dosáhne ještě lepšího výsledku než v těch minulých.

Tři humpolečtí zastupitelé byli v roce 2010 zvoleni z Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) i z KDU-ČSL.

Nynější kandidátku KSČM povede v Humpolci Marie Chánová. Předseda Okresního výboru KSČM Pelhřimov Ladislav Nováček uvedl, že pokud komunální volby v Humpolci vyhrají, budou spokojení. „Povedlo se nám to i ve volbách do Evropského parlamentu, takže budeme rádi, pokud se to podaří i tentokrát," zmínil Ladislav Nováček.

Jan Mácha, předseda místního sdružení KDU-ČSL Humpolec, současný humpolecký radní i zastupitel a ředitel tamního školního statku, povede humpoleckou kandidátku lidovců.

„Chtěli bychom obhájit výsledek z minulých komunálek. Nicméně je tu nové politické hnutí, které s výsledky může zahýbat," podotkl Jan Mácha. Právě politické hnutí ANO bude v Humpolci na samotné špici kandidátky reprezentovat Alena Štěrbová, prorektorka Vysoké školy polytechnické Jihlava.

„Paní Štěrbová má chuť a odhodlání použít všechny svoje životní a pracovní zkušenosti a osobní schopnosti ve prospěch Humpolce. Má přirozenou, neformální autoritu založenou právě na svých schopnostech a podloženou dlouholetými výsledky své práce," zdůvodnil předseda pelhřimovské Oblastní organizace ANO František Novák s tím, že hnutí bude spokojené s volebním vítězstvím.

Kandidátku nesestavili

Před čtyřmi lety v Humpolci kandidovaly i osobnosti bez politické příslušnosti za SNK Evropští demokraté (SNK ED). Tehdy tuto kandidátku úspěšně vedl humpolecký místostarosta Roman Brzoň, který letos na jaře podlehl vážné nemoci. Jak uvedla předsedkyně krajské organizace SNK ED a zároveň předsedkyně strany Zdeňka Marková, nyní se této straně nepodařilo kandidátku v Humpolci sestavit.

V čele humpolecké místní organizace TOP 09 stojí současný zastupitel Imrich Brdečka, který byl postaven i do čela její kandidátky pro komunální volby.

„Naše současná kandidátka se skládá z lidí v produktivním věku, kteří ve svých zaměstnáních již něco dokázali a zároveň také někteří z nich pracovali pro město Humpolec. Máme tam také mladé lidi, jejichž názory jsou zajímavé, a doufáme, že zaujmou své vrstevníky. Osobně považuji současnou kandidátku za silnější než v roce 2010. Také se domnívám, že v komunálních volbách se volí spíše osobnosti než strany. Přesto uvažuji střízlivě a za velký úspěch budu považovat, pokud ve volbách obdržíme přes deset procent hlasů," podělil se o svůj názor Brdečka.