Strojírenské společnosti, které nyní mají největší problémy s nedostatkem zakázek, zatím vyčkávají. Neproupouštějí velké množství lidí, ale ani nepřijímají nové. Oproti minulým měsícům tak výrazně klesl počet volných míst v okrese.

Starosti navíc tak mají lidé, kteří přišli o práci zhruba před třemi měsíci, kdy hromadně ukončovaly výrobu textilní firmy. Hledání práce je pro ně nyní těžší.

Evidujete v současné době ještě nějaké bývalé zaměstnance společností Alfatex nebo Lekotex, nebo se všem podařilo najít práci?

Z Lekotexu už jsou zaměstaní všichni. Co se týče bývalých zaměstnanců Alfatexu, tam tomu tak není. I další společnosti řeší úbytek zakázek, a proto ani nepotřebují další zaměstnance. Hledání práce může být nyní obtížnější. Počet volných míst v okrese oproti minulému měsíci klesl o více než dvacet procent.

Ve kterých oborech se nyní řeší největší problémy a hrozí propouštění?

Jedná se o strojírenské společnosti a firmy, které se zabývají výrobou součástek pro automobilový průmysl.

Můžete jmenovat konkrétní společnosti na Pelhřimovsku?

Nejprve bych chtěla říci, že v našem okrese zatím žádná ze společností nepřistoupila k hromadnému propouštění lidí. Nemusejí nám tedy ani jejich počet hlásit. Přesto funguje spolupráce a společnosti nám propuštění zaměstnanců oznamují. V poslední době jich bylo nejvíce z firmy Agrostroj, kdy z pelhřimovské pobočky odešlo třicet lidí, z Humpolce pak bylo přes dvacet. Asi polovina z tohoto počtu jsou ale lidé důchodového věku. Z dalších společností pak odcházejí převážně agenturní zaměstnanci.

Říkala jste, že další rozhodování firem ohledně propouštění přijde příští rok. Připravuje se úřad práce na další vlnu nezaměstnaných?

Budeme mít samozřejmě další finanční prostředky na rekvalifikační kurzy. Aby byla rekvalifikace úspěšná, musí se provádět podle momentální situace na trhu práce. Ta je ale v současné době hodně těžko odhadnutelná. Před několika lety byl největší zájem právě o dělníky ve strojírenství. Dělalo se proto hodně rekvalifikací s tímto zaměřením . To se teď mění. Nyní je strojírenský průmysl ten nejohroženější a nejvíce žadatelů o práci přichází právě odtud. My se zaměřujemě na lidi, kteří nemohou najít uplatnění ve svém oboru dlouhodobě.