Pracovníci prádelny manipulují s textiliemi z operačních sálů, špinavým ložním prádlem, ručníky nebo oblečením zdravotnického personálu. Prádelna zvládne při jednosměnném provozu vyprat denně v průměru jeden a půl tuny prádla. Kromě toho se dvaadvacet zaměstnanců provozu stará o žehlení, opravy, značení, svoz a rozvoz prádla.

Objekt postavený před třiceti lety je při manipulaci s prádlem rozdělen na dvě části, a to čistou a špinavou. Tyto cesty se při dopravě či manipulaci nesmí potkat. „Špinavé prádlo je v pytlích přivezeno na rampu, odkud jej pracovníci dopraví do prostoru před pračkami. Následně je obsah roztříděn podle pracích cyklů,“ popsal náměstek hospodářsko-technické správy pelhřimovské nemocnice Petr Adam.

Vojslavický most.
Vysočinská rarita: z protektorátní trasy D1 zbyly jen mosty, překlenují Švihov

Pak prádlo rozdělí podle druhů a následně putuje na mandl. Pokud je poškozené, jde na opravu, jinak směřuje do expedice prádelny. Zaměstnanci prádelny, obzvláště ti, kteří pracují v takzvané špinavé zóně, musejí dodržovat přísná opatření v souladu s vyhláškou a hygienicko-epidemiologickým řádem prádelny.

Kromě praní nemocničního prádla poskytuje prádelna i komerční služby například pro soukromé lékařské ambulance. V loňském roce prošlo prádelnou Nemocnice Pelhřimov celkem 337 tun prádla.