Inovace na hradě budou pro zájemce k vidění od 29. dubna. „Návštěvníci se mohou těšit na několik novinek, z nichž nejvýraznější bude přemístění pokladny,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Díky přemístění pokladny dojde ke značnému zlepšení zázemí hradu. Současná dřevěná pokladna, která je umístěna na torzu bývalého pivovaru, bude zrušena a od konce dubna bude přemístěna do vstupních prostor samotného hradu.

Tím ale letošní novinky nekončí. „Dále dojde v expozici k obměně vystavených kočárků a kolébek tak, aby byl hrad stále atraktivní pro ty návštěvníky, kteří se sem opakovaně vrací,“ dodala Jana Fischerová.

Kočárky ale nejsou pro hrad žádnou novinkou. „Kočárky jsou k vidění na hradě již od roku 2015 a letos se expozice rozšiřuje. Nadále zůstávají v interiérech, ale je pro ně vytvořena i samostatná malé místnosti,“ prozradila kastelánka hradu Kámen Monika Kotenová.

Ucelená sbírka historických kočárků a kolíbek bude vystavena v nově zařízené malé výstavní síni hradu Kámen. Tamní výstavu budou doprovázet i dobové fotografie a speciální panely s komentáři a popisem technického vývoje jednotlivých modelů.

Mezi skvosty hradu, které během prohlídek mohou návštěvníci shlédnout od prvního dubna, nově přibil i motocykl, který objel Zemi. „Konkrétně se jedná o Jawu 350/634 podtyp 5, vyrobenou roku 1978,“ popsala při zahájení sezony novinku Monika Kotenová.

Na jejím sedle seděl cestovatel, novinář a šéfredaktor několika motorkářských časopisů Pavel Suchý a podnikl téměř osmiměsíční cestu o vzdálenosti 49 003 kilometrů napříč čtyřmi kontinenty.

Ve stálých expozicích je k vidění přes sedmdesát kusů motocyklů. Právě tyto expozice jsou charakteristické pro hrad Kámen.