Podle kastelánky Zlaty Vobinuškové je padesátá sezona na hradě Kámen velmi úspěšná, letos na hrad mířily zejména školní výlety a zájezdy seniorů. Zájem návštěvníků očekávají i v dalších týdnech. „Vedle klasických prohlídek budou přes prázdniny v nabídce například večerní prohlídky, prohlídky pro rodiny s dětmi nebo komentované prohlídky hradního parku. V plánu jsou akce jako Jak se stavěl hrad, Hrad Kámen napříč stoletími nebo Kámenské hradohraní. Poslední srpnový víkend 26. a 27. srpna se uskuteční speciální akce, kde se lidé rozloučí s hradními expozicemi,“ řekla kastelánka Vobinušková.

Řada akcí se koná také v kapli, která patří k hradu. Jednou z největších událostí byla na konci dubna mše svatá, která se v kapli sloužila po čtyřiceti letech. Kaple se letos poprvé připojila i k Noci kostelů. „Na prázdniny bych ráda připravila prohlídky kaple s majitelem panství Janem Kryštofem Malovcem,“ doplnila k tomu Zlata Vobinušková.

Hrad Kámen láká návštěvníky na komentované prohlídky zahrady.
Romantická zahrada plná vůní a barev. Hrad Kámen láká na rododendrony a azalky

Turisty na hrad láká i hradní expozice jednostopých vozidel. Najdou v ní i nový exponát. Tím je motocykl Jawa - Monark 350/554 typ 962, vyráběný pro švédskou armádu. Zajímavostí jsou lyže po stranách, které umožňovaly jízdu na sněhu. „Motorky na hradě Kámen se mi moc líbí, proto se tam rád vracím. Rád bych se na ně ještě do konce prázdnin zajel podívat, snad to ještě stihnu. Hrad mám moc rád a jsem zvědavý, jak dopadne rekonstrukce,“ řekl Martin Kolář, který na Kámen jezdí z Táborska.

Po uzavření hradu začne stěhování všech exponátů a vyklízení celého objektu. Z hradu se stane staveniště. Bez práce nezůstane ani kastelánka. „Stěhovat budeme po celý podzim. Já potom budu pracovat v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, pod které hrad spadá. A k tomu budu zajišťovat provoz kaple,“ sdělila Zlata Vobinušková.

Hrad Kámen obsadili první červnovou neděli děti.
Hrad Kámen obsadily děti. Podívejte se, jak si malí i velcí užívali akci

Generální rekonstrukce objektu a vytvoření nových expozic bude stát sto deset milionů korun. Nové expozice přiblíží historii hradu a chybět nebudou ani motocykly, které jsou s hradem Kámen neodmyslitelně spjaty. „V plánu je například obnova rozetového okna s vitráží, které bylo zazděno nad hlavním schodištěm. Dále pak navrácení původního typu kazetových parket do interiérových expozic, stejně jako osazení kopie táflování okenních výklenků s vloženými okenicemi. V plánu jsou i úpravy fasády, které zvýší dojem její plasticity,“ popsal některé zajímavosti náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Roman Fabeš.

Podívejte se na hrad Kámen na videu:

Zdroj: Youtube

V loňském roce hrad Kámen nabídl nový prohlídkový okruh - kapli Panny Marie Bolestné. Památku v roce 2022 navštívilo 19 266 lidí. Původně měl být hrad zavřený už od letošního jara, nakonec se termín posunul na září.

Dosud nejrozsáhlejší obnovou prošel hrad mezi léty 1964 a 1974, kdy v něm vzniklo muzeum motocyklů. A to díky mezinárodnímu motocyklovému závodu pořádanému v roce 1906 v nedalekém Pacově. Pacovský okruh vedl i okolím hradu. Letošní padesátá sezona je tak jubilejní od poslední rozsáhlé rekonstrukce.

Hrad Kámen na Pelhřimovsku.
Změna plánů: Hrad Kámen bude letos ještě otevřený

Původně gotický hrad Kámen stojí zřejmě od první poloviny 13. století. Jeho dlouholetým vlastníkem byl český rod Malovců. Posledním soukromým majitelem byl Antonín Fleissig. Státní je hrad od roku 1953.