V pátek 30. března, kdy se brány hradu Kámen opět otevřou veřejnosti, vstoupí dominanta Pelhřimovska již do své 45. sezony. „Každý rok je pro návštěvníky připraveno něco nového. Letos to je v expozici vystavená ČZ 500 a autentický motocykl Čechie – Böhmerland 600, který patří mezi nejdéle sériově vyráběné motocykly na světě,“ vyjmenovala náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že údajně bylo vyrobeno kolem 750 cestovních motocyklů, ale dochovalo se jich jen přibližně 70.

Tím ale výčet nových lákadel na hradě Kámen, který je ve vlastnictví Kraje Vysočina a ve správě Muzea Vysočiny Pelhřimov, nekončí. „Sbírku dále obohatí motokolo ČZ Orion City vyrobené v roce 1996 jako poslední snaha firmy ČZ Strakonice odvrátit ukončení výroby motocyklů. Dále se mohou návštěvníci těšit na kolekci motocyklů zapůjčených ze soukromé sbírky, které byly sice vyráběny na našem území, ale nebyly nikdy určeny pro vnitrostátní trhy a staly se vývozním artiklem,“ představila další novinky Zlata Vobinušková, zástupkyně správy hradu.

Mimo jiné je připravené i rozšíření expozice jednostopých vozidel. Z původního hudebního salonu se totiž stalo místo pro prezentaci dalších motocyklů.

Zřejmě největší novinkou je ale převzetí kaple Panny Marie Bolestné v Kámeně do majetku kraje. K dlouho očekávanému kroku došlo hned na počátku letošního roku.

Zmíněná památka se tak stane součástí prohlídkových tras hradu Kámen. „Návštěvníci si však na prohlídku kaple budou muset ještě chvilku počkat, protože nejprve musí kaple projít celkovou obnovou,“ objasnila důvod Jana Fisherová.
Kaple, která dříve patřila do vlastnictví Římskokatolické farnosti Věžná, byla totiž velmi dlouhou dobu nevyužívaná. V současné době je tedy nutné provést rozsáhlé venkovní i vnitřní opravy, které kapli Panny Marie Bolestné navrátí její podobu.

Obměny se dočkala i výstava kočárků a kolébek, kterou zájemci naleznou hned vedle pokladny. První zájemci se na zmíněné nové exponáty do hradu Kámen budou moci přijít podívat v pátek 30. března, kdy se zde konají Velikonoce na hradě.

Na zmíněném místě je ale rušno již nyní. „Vše se důkladně uklízí a stěhují se zpět na své místo veškeré předměty a exponáty, které byly uschovány přes zimu v temperovaném rytířském sále, který se přes zimu vytápí na 15 stupňů Celsia,“ popsala Vobinušková současnou aktivitu všech pracovníků hradu.

Změny se chystají i do budoucna, kdy Kraj Vysočina na hradě Kámen plánuje řadu úprav. Do dvou let by se měla například uskutečnit rekonstrukce objektu bývalého pivovaru. „Dnes je zachováno jen torzo původně architektonicky velice zajímavé a cenné stavby z konce 18. století. Její přirozená předsunutá lokace v blízkosti vstupní brány si přímo říká, aby byla upravena pro účely návštěvnického centra, které hradu citelně chybí,“ informovala v minulosti Jana Fischerová.